Futbolda oyun dinamiklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examining and evaluation of game dynamics in soccer
- Tez No: 195949
- Danışmanlar: PROF.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
Bu çalısmanın amacı futbol maçlarına verilen fizyolojik cevapların ve maç süresince oyuncuların hareket profillerinin tespit edilmesi, hareket profilleri ile bazı fizyolojik test sonuçlarının iliskilerinin incelenmesi ve laboratuvar ve saha testlerine verilen metabolik cevapların karsılastırılmasıdır. Çalısmaya toplam 94 genç elit futbolcu (yas: 18.53±2.06 yıl, boy: 177.41±5.52 m and vücut agırlıgı: 68.08±6.81 kg) gönüllü olarak katılmıstır. Maçlara verilen kan laktat konsantrasyonu (La), kalp atım hızı (KAH) ve subjektif algılanan zorluk düzeyine (RPE) iliskin veriler 90 dk'lık 4 turnuva maçı süresince toplanmıs ve tüm maçlar saha kenarlarına konumlandırılmıs 6 sabit kamera ile kaydedilmistir. Oyuncuların saha içerisindeki koordinatlarının belirlenebilmesi için maç videoları bilgisayara aktarıldıktan sonra kalibrasyonları yapılmıstır. Daha sonra, her bir oyuncu maç süresince fare yardımıyla takip edilmistir. Deneklerin VO2maks ve farklı laktat aralıklarındaki kosu hızlarının belirlenmesinde Dairesel Modifiye Mekik Testi (DMM) kullanılmıstır. Ayrıca, Wingate testi sonrasında KAH ve La toparlanma süreleri degerlendirilmistir. Kosu Bandı (KB), Mekik (M), Dairesel Mekik (DM), Modifiye Mekik (MM) ve DMM testleri rastgele sıra ile ve her bir oyuncunun farklı testleri arasında 2 ? 3 gün olacak sekilde uygulanmıstır. Çalısma sonuçları maçların 1. devrelerine verilen La, KAH ve RPE cevaplarının 2. devrelerden daha yüksek oldugunu göstermektedir (p0.05). Maçların 1. devrelerinde toplam ve yüksek siddette kat edilen mesafeler 2.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine metabolic responses of soccer match play and activity analysis of players during a game, correlations between activity analysis and some physiological tests results of young soccer players, and comparison of metabolic responses to laboratory and field tests. Totally 94 elite young soccer players (age: 18.53±2.06 years, height: 177.41±5.52 m and mass: 68.08±6.81 kg) were voluntarily participated to this study. Blood lactate (La), heart rate (HR) and rate of percieved exertion (RPE) responses to match play were collected during 90 min four tournament games and all the games recorded by six fixed cameras positioned at the side of the pitch. To determine the pitch coordinates of the players, the video recordings of the players were transfered to the computer, then the calibration process was applied for each camera. During computer processing each player was followed throughout the game by mouse. Modified Shuttle Run Test (MST) was applied to determine VO2max and running velocities at different lactate intervals. Moreover, recovery of heart rate and blood lactate were evaluated following the Wingate test. Treadmill (T), Shuttle Run (SR), Circullar Shuttle Run (CSR), Modified Shuttle Run (MSR) and Circullar Modified Shuttle Run (CMSR) test trials were conducted in random order as separate sessions interspersed between 2 ? 3 days for each player. As a result La, HR and RPE responses were found higher in the first halves compared to second halves of the matches (p0.05).