Yeni medyada nefret söylemi ve fanatizm: Video paylaşım sitelerinde nefret söylemi analizi
Hate speech and fanaticism on new media: Hate speech analysis on video sharing web sites
- Tez No: 322091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Futbol 19.yüzyılın sonlarından günümüze kadar tüm dünyada sayısız insan tarafından takip edilen bir sosyal fenomen haline gelmiştir. Düzenlenen büyük organizasyonlar, Maradona, Cruyff, Di Stefano gibi yıldızların eşliğinde, tüm dünyanın izlediği ve üzerinde bir şekilde yorum yaptığı bir spor dalı olan futbol, oyun içi dinamiklerin de dışına çıkmış, içinde bulunduğu topluma göre şekillenen bir olguya dönüşmüştür. 20. Yüzyılda, özellikle 1. Ve 2. Dünya Savaşları sonrasında oluşan çok kutuplu ve milliyetçilik endeksli dünyada, iktidar odaklarının kullandığı en önemli güçlerden biri olmuştur. Oyunun kolay bir şekilde izlenebilmesi, kurallarının basit olması ve hem oynayan hem de izleyen kişilere bir kimlik vaat etmesi, iktidarların iştahını daha da kabartmış ve kitleleri etkilemek için futbol sıklıkla kullanılan araçlardan biri olmuştur. Medya da iktidarın inşaatında önemli bir rol oynamıştır ve yaratmış olduğu dille milliyetçi, cinsiyetçi ve erkek egemen bir ekosistem yaratmıştır. Ön yargının ve tek tipleştirmenin sıklıkla görüldüğü bu dil nedeniyle, taraftarlar arasında da sıklıkla gerilimler yaşanmış ve holiganizm önlemez boyutlara ulaşmıştır. Bu çalışmada, fanatizmin ve medya tarafından yaratılan nefret içerikli dilin, sosyal medyada ve özellikle de video paylaşım sitelerinde, taraftarların tartışmalarına ve yorumlarına nasıl yansıdığı incelenecektir. İnceleme sırasında uluslar arası arenadan Hollanda-Almanya rekabeti, yurtiçinden ise Bursaspor ? Diyarbakırspor ve Bursaspor-Beşiktaş rekabetleri incelenmiştir. Bu platformlardaki taraftar yorumlarına bakıldığında cinsiyetçi, milliyetçi ve antisemitist bir dille nefret söylemi eylemleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Football has become a social phenomenon that has been followed by a large number of people since 19th century. With the magnificent organizations, by the ?support? of outstanding stars like Maradona, Cruyff and Di Stefano, the game left the inner dynamics of the game within the concepts of sports, and it has become a notion that has been shaped according to the dynamics of the society it has been living in. In 20th century, especially after World War I and World War II, football has been a key point for the state power in order to protect its maintenance in the bipolar and nationalist world conjuncture. Since the game has an easy process to follow and it promises an identity to any single member both on and off the pitch, the state power began to benefit quite more from the game itself. Media also had remarkable role through the process by creating an ecosystem with hegemonic masculinity with a nationalist and sexist language. This language consists of prejudice and stereotypes and it directly had a huge effect on the behaviors of spectators both in and out of the pitch. In this article, the behaviors of the spectators in social media, especially in video sharing websites, will be taken into consideration. The analysis is made upon an international competition; Holland ? Germany and two local competitions between Bursaspor-Diyarbakırspor and Bursaspor ? Beşiktaş. In most of the cases, you will be seeing a nationalist, sexist and anti-Semitic language with full of hate speech.