İlköğretim öğrencilerinde okul mobilyasının postür üzerine etkileri
The effects of school furniture on posture in primary school students
- Tez No: 195975
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Anthropology, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin antropometrik özellikleri ile kullandıkları okul mobilyasının uyumunu incelemek ve sonuçların, ders postürü ve kas-iskelet sistemi problemleri üzerinde oluşturduğu etkileri belirlemektir. Bu amaçla 140 ilköğretim öğrencisinin, antropometrik özellikleri ve okul mobilyasının boyutları değerlendirilmiş, ders sırasında aldıkları çalışma postürü video-kamera ile kaydedilerek Portabl Ergonomik Gözlem (PEO) Yöntemi ile incelenmiş ve spinal ağrı sıklığına bakılmıştır. Öğrencilerin kendi antropometrik özelliklerine uygun okul mobilyası kullanmadıkları bulunmuştur (sıra yüksekliği %96.4'ü için, sandalye oturma yeri yüksekliği %94.3'ü için, sandalye oturma yeri derinliği %75.7'si için uygun değil).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the congruity of antropometric properties of students with the furniture they use at the school and to state the effects of this results on posture and musculoskeletal problems. With this purpose, 140 primary school students? antropometric properties and furniture sizes are measured, studying posture during the lesson is recorded with video-camera and analysed according to Portable Ergonomic Observation (PEO), spinal pain prevalance is checked. It is found that students do not use school furniture appropriate for their antropometric properties (height of table was not suitable for %96.4 of the students, height of chair was not appropriate for %94.3 of them and depth of the chair was not appropriate for %75.7 of them).