Fibromiyalji hastalarında yönlendirilmiş uygulamaların yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi.
Evaluation the effect of directed therapy applications on life quality of fibromyalgia patients.
- Tez No: 195999
- Danışmanlar: PROF. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Nursing, Rheumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma fibromiyalji hastalarında yönlendirilmiş uygulamaların yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Numune Eğitim ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 36 fibromiyalji hastası oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, hastaların sosyo-demografik özellikleri ve hastalıkları ile ilgili soruları içeren anket formu, Ağrı skalası (Visüel Analog Skala), Yaşam Kalitesi Ölçeği (Nottingham Sağlık Profili), Uyku Kalitesi Ölçeği (Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi), Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası, Günlük Değerlendirme Formu-1,2 ve hassas nokta sayısı kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanmasında hastalar 7 hafta yün kullanmadan 5 ay boyunca da yün (yün fanila, hazır yatak üzerinde yün örtü, yün yorgan ve yün yastık) kullanarak izlenmişlerdir. Verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik, İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tekrarlı Ölçümlerde Çok Değişkenli Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The semi-experimental study was implemented to evaluate the effect of directed therapy applications on life quality of fibromyalgia patients. The sample in the study was 36 fibromyalgia patients applied into the Physiotherapy and Rehabilitation Policlinics of Numune Research and Education Hospital, Ankara. Data for demographic and disease characteristics of patients were collected through Visual Analog Pain Scale, Life Quality Scale (Nottingham Health Profile), Subjective Sleep Quality Scale (Pittsburg Subjective Sleep Quality), Visual Likelihood Scale for Fatigue, Daily Evaluation Form-1,2, and Tender Point Count Physical Examination. Author first observed the patients for 7 weeks without any wool use and then with wool (wool undershirt, wool bed cover, wool quilt, and wool pillows) for 5 months. Data were evaluated by percentage values, test of significance for the difference between two pairs, one-way analysis of variance with sub-samples and multi- variable analysis of variance with sub-samples.