Yenidoğan kadavralarında gastroözofageal bileşke ve diyafram krus morfolojisi
Morphology of gastroesophageal junction and diaphragmatic crura in newborn cadavers
  1. Tez No: 196008
  2. Yazar: GÜRSU KIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Gastroözofageal reflü günümüzde en çok tartışılan hastalıklarından birisidir. Bu çalışmada yenidoğan kadavralarında gastroözofageal bileşke ve komşu yapılarının anatomik özellikleri irdelenmiştir. Pars abdominalis oesophageus'un ve alt oesophagus sfinkterinin ve kardiyak mukozanın var olup olmadığı, ayrıca incisura cardiaca açısı, frenoözofageal membranın özellikleri incelenmiştir.Çalışmanın bulguları olarak oesophagus'un bir pars abdominalis'inin olmadığı görüldü. Oesophagus'un en distal bölümünün, crus'ların oblik yapısı nedeniyle pars diaphragmatis olarak adlandırılmasının daha doğru olacağı düşünüldü. Distal oesophagus'ta hem sirküler hem de longitudinal kas liflerinin daha proksimal ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede daha kalın olduğu saptandı. Buna karşın oesophagus boyunca sinir yapı özelliklerinde bölgesel farklılıklar izlenmemiştir. Mukoza değerlendirmesinde ise oesophagus'unda kardiyak ve kardiyooksintik mukoza bulunan yenidoğan kadavraları saptanmıştır. Frenoözofageal membran değerlendirildiğinde ise membranın üst ve alt yaprağının var olduğu ve bazı kadavralarda alt yapraktan bazı liflerin hiatus oesophageus'tan geçerek pars thoracica oesophageus'a yapıştığı gözlenmiştir. Frenoözofageal membran içinde paralel tip kollajen lifler saptanırken, elastik lif saptanmamıştır.Sonuç olarak yenidoğan kadavrasında pars abdominalis oesophageus'un olmadığı, alt oesophagus sfinkterinin var olduğu, ancak bu sfinktere özgü bir sinir yapılanmasının olmadığı saptandı. Normal histolojik bir özellik olmayıp gastroözofageal reflüye sekonder olarak geliştiği düşünülen kardiyak mukoza bazı yenidoğanlarda gösterilerek bunun normal kabul edilmesi gerektiği düşünüldü. Kadavraların frenoözofageal membranlarının kollajen liflerden oluştuğu ve üst ve alt yapraktan oluşurken bazı durumlarda alt yaprağın da üst yaprağa destek amacıyla toraks boşluğuna devam ettiği gözlenmiştir.Değerlendirilen bu yapıların bazıları yıllar içinde sabit kalacak olmakla birlikte bazıları ise dinamik olup bebeğin büyümesi ile birlikte anatomik olarak değişebilir.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux is one of the most popular diseases of today. In this study, we evaluated the anatomical features of the gastroesophageal junction and its related structures in newborn cadavers.It is evaluated whether a real abdominal part of the esophagus and a real lower esophageal sphincter exist, whether cardiac mucosa can be present even in the newborn period We also measured the angle of His and evaluated the histological features of the phrenoesophageal membrane.The results of this study indicates that there is no intraabdominal esophagus. The oblique position of the diaphragmatic crura leads into the error that there is an intraabdominal part. We prefer to name that part as diaphragmatic part of the esophagus. Both the circular and longitudinal muscle fibers of the distal esophagus were thicker than that of the thoracic esophagus which was statistically significant. But the neuronal structures of the eosophagus were equal in all the levels of the esophagus. In histological evaluation we found both cardiac and cardiooxyntic mucosa in normal epithelium. The phrenoesophageal membrane consisted of two layers. In some cadavers some fibers originating from the lower layer passed the esophageal hiatus and joined the upper layer of the membrane. There were only collagen fibers, no elastic fibers in the membrane.In conclusion, we found that the newborn esophagus has no intraabdominal part. It has an anatomical fixed lower esophageal sphincter with no special neuronal support. Cardiac mucosa, which is mostly accepted a pathological finding secondary to gastroesophageal reflux, was present in some newborns. Phrenoesohageal membrane was a well developed structure in newborns and it consisted of collagen fibers. In some instances some fibers originating from the lower layer of the membrane support the thoracic esophagus. While some of these findings are fixed structures, some others can mature with time to establish a more effective antireflux mechanism.