Süt serumu proteinlerinin peynir altı suyundan elde edilmesi
Separation of milk serum proteins in whey
  1. Tez No: 196027
  2. Yazar: TUĞBA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SÜHA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Süt; su, yag, proteinleri (esas olarak kazein miselleri ve süt serumu proteinleri), karbohidratları (esas olarak laktoz) ve az miktarda biyoaktif bilesenleri; mineraller, vitaminler ve enzimleri içeren kompleks biyolojik bir sıvıdır. Bilesiminde annede bulunan bagısıklık elemanları yer aldıgından, aynı zamanda yenidoganı enfeksiyonlara karsı pasif olarak korur. Sütte kazeinin çöktürülmesinden sonra supernatanda görülen proteinler peynir altı suyu (?whey?) proteinleri olarak adlandırılırlar. Peynir üretimi sırasında sütten ayrılan peynir altı suyu toz haline getirilerek gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Peynir altı suyunun süt serumu proteinlerince zengin oldugu bilinmektedir. Majör süt serumu proteinleri -laktoglobulin, a-laktalbümin, serum albümin, immünoglobülinler ve glikomakropeptittir. Peynir altı suyu ve onun bilesenleri; antioksidan aktivite, antikarsinojenik etki, immün düzenleme, pasif bagısıklık, hastalıktan koruma, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiviral etkiler, toksinleri baglama, hücre büyümesini destekleme, platelet baglama, antienflamatuar ve anti hipertansif etkiler dahil olmak üzere farklı biyolojik islevlerde görev alırlar. Çalısmamızda bu islevlere sahip olan ve endüstri yan ürünü olan peynir altı suyu tozundan süt serumu proteinlerini elde etmeyi amaçladık. Peynir altı suyu tozundaki (PAST) süt serumu proteinleri; membran filtrasyon ve kromatografi gibi yöntemler kullanılarak ayırma islemleri gerçeklestirildi. Ön islemlerden geçirilen peynir altı suyu tozu, 50,000 MWCO membran filtreye uygulandıgında membrandaki tıkanmadan dolayı süt serumu proteinlerini ayrı ayrı elde etmek mümkün olmadı. Ön islemlerden geçirilen peynir altı suyu tozu, Sephadex G-200 kromatografisine uygulandıgında 3 fraksiyon elde edildi ve bu fraksiyonlardan birincinin Ig'ler ve BSA oldugu; ikinci fraksiyonun -laktoglobulin ve a-laktalbümin oldugu; üçüncü fraksiyonun ise küçük peptidler oldugu SDS-PAGE yöntemiyle ispatlandı. Elde edilen F-2 fraksiyonu pepsin ile hidroliz edildiginde -laktoglobulin; tripsin ile hidroliz edildiginde a- laktalbümince zengin fraksiyon elde edildi.
Özet (Çeviri)
Milk is a complex fluid that contains water, fat, proteins (mainly casein micelles and milk serum proteins), carbohydrates (mainly lactose) and trace amount of bioactive molecules including minerals, vitamins and enzymes. It contains molecules of the mother?s immune system and thus passively protects the newborn from infections. The proteins that appear in the supernatant after precipitation of casein in milk are called whey proteins. Whey is a product of cheese manufacture. This side product is powdered and commonly used in the nutritional industry. It is known that whey is rich in milk serum proteins. Major whey proteins are -lactoglobulin, a-lactalbumin, serum albumin, immunoglobulins and glycomacropeptide. Whey and its components are involved in different biological functions including antioxidant activity, anticarcinogenic effects, immunomodulation, passive immunity, disease protection, anti-bacterial, anti-microbial and anti-viral effects, binding of toxins, promotion of cell growth, platelet binding, anti-inflammatory and anti-hypertensive actions. In this study, we aimed to obtain milk serum proteins in whey powder which is an industrial by product and have these functions. Milk serum proteins in whey were obtained by using membrane filtration and chromatographic methods. The pre-treated whey was applied to the 50,000 MWCO membrane filter. B ecause of the membrane fouling it was unable to have milk serum proteins separately. The pre-treated whey was applied to Sephadex G-200 chromatography and three fractions were obtained. SDS-PAGE method was used to identify the fractions; the first fraction was immunoglobulins and serum albumin; the second fraction was -lactoglobulin and a-lactalbumin; the third fraction was small peptides. -lactoglobulin is obtained after hydrolysis of F-2 fraction with pepsin and a-lactalbumin enriched product is obtained after hydrolysis of F-2 fraction with trypsin.