Deneysel subaraknoid kanama modelinde valproik asidin serebral vazospazm üzerine etkisi
The effect of valproic acid on cerebral vasospazm in experimntal subarachnoid hemorhage model
  1. Tez No: 196028
  2. Yazar: CELAL ÖZBEK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada aynı zamanda antiepileptik bir ilaç olan Valproik asidin deneysel subaraknoid kanama modelinde meydana gelen vazospazmı engelleyici etkisini görmek istedik.Bu çalışmada 24 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı SAK, SAK+Tedavi ve kontrol gruplarına ayrılarak tüm gruplardaki deneklere sisterna magna ponksiyonu yapıldı.Kontrol grubu dışındaki deneklere ponksiyon sonrası otolog non heparinize kan verilerek SAK oluşturuldu.Tedavi grubuna 48 saat boyunca 12 saatte bir 100 mg/kg intra peritoneal Valproik asid verildi ve tüm denekler 48 saatin sonunda sakrifiye edildi.Histopatolojik incelemeler ve baziller arter lümen alanlarının ölçümleri sonucunda en küçük arter lümen alanına SAK grubunda rastalanırken ,en büyük arter lümen alanına K grubunda rastlandı.SAK+VPA grubunun değerleri ise bu ikisinin arasında bulundu ve elde edilen bu farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.Tüm bu bulgular ışığında biz çalışmamızda Valproik asidin deneysel SAK modelinde oluşan vazospazm üzerinde koruyucu olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
In this studu we wanted to demonstrate the preventive effect of Valproic acid on vasospasm caused by experimental subarachnoid hemorrhage.To perform subarachnoid hemorrhage we punctored the cisterna magna of 24 New Zelland rabbits and infused autolog arterial blood in cisterna magna.As we assessed the luminal areas of basillary arteries we demonstrated that the largest area was seen in control group,and the minimum area was seen in SAH group.The area of SAH+VPA group was between control and SAH group.The differences were significant.As a result of these findings we concluded that Valproic acid prevents vasospasm in experimental subarachnoid hemorrhage.