Preeklampside infektif ve inflamatuar belirteçlerin plasental ateroz ile ilişkisi
The relation of infectious and inflammatory markers with placental atherosclerosis in preeclampsia
  1. Tez No: 196031
  2. Yazar: ŞÜKRAN ESRA ÖZKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
PREEKLAMPSİDE ENFEKTİF VE İNFLAMATUAR BELİRTEÇLERİN PLASENTAL ATEROZ İLE İLİŞKİSİAmaç; Bu çalışmadaki amaç preeklamptik gebelerde enfeksiyon tetik mekanizmasını aydınlatmak için, CMV ve Klamidya pnömoni IgG & IgM, H.pylori IgA ve oluşan inflamasyonun pozitif belirteçleri olarak CRP, TNF-? düzeylerini incelemektir. Eğer infeksiyöz yatkınlık gösterilebilirse, preeklampsinin önlenmesinde yeni kapılar açılabilecektir.Gereç ve yöntem; Çalışmaya Temmuz 2006 ve Temmuz 2007 tarihleri arasında prospektif olarak, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde preeklampsi tanısı ile yatırılarak takip ve tedavileri yapılan 40 olgu ile sistemik hastalığı olmayan 40 kontrol olgusu dahil edilmiştir. Olgular yaş, VKİ, gestasyonel yaş olarak eşleştirildi. Maternal serumda CMV ve Klamidya pnömoni IgG & IgM, H.pylori IgA ve CRP, TNF-? düzeyleri çalışıldı.Bulgular; CRP preklamptik grupta; [28 (1.9?196) vs 6.2 (1.2?23) (mg/L) (p=0,000)] ile anlamlı olarak yüksek bulundu TNF-? ise [0.054 (0.005?1.80) vs 0.305 (0?0.308) (pg/dl)(p =0.017)] istatistiksel olarak manalı şekilde yine preeklamptik grupta yüksek bulunmuştur.CMV IgG ve IgM kıyaslandığında ise; gruplar arasında istatiksel olarak manalı bir fark izlenmemiştir (p=1 ve p=0,359). Klamidya IgM ve IgG kıyaslandığında ise yine iki grup arasında istatiksel olarak fark bulunmadı (p=1 ve p=0.385). Fakat H.pylori IgA seropozitivitesi preeklamptik grupta [(14 (%35) vs 5 (%12.5) (p=0,035)] değeri ile belirgin olarak yüksek bulunmuştur.Sonuç; CMV ve Klamidya pnömoni serolojik olarak gruplar arasında fark göstermezken, CRP, TNF-? ve H.pylori preeklamptik grupta istatistiksel olarak manalı olarak yüksek düzeyde bulundu.Anahtar kelimeler; Preeklampsi, H.pylori, Klamidya pnömoni, ateroskleroz.
Özet (Çeviri)
THE RELATION OF INFECTIOUS AND INFLAMMATORY MARKERS WITH PLACENTAL ATHEROSCLEROSIS IN PREECLAMPSIAAim; The aim of this study was to compare CRP, TNF-?, CMV, C.pneumonia IgG and IgM levels between preeclamptic and uneventful pregnant womens, to explain the effects of infectious trigger on the placental pathology of preeclampsia.Materials and methods; All cases of preeclamptic pregnants detected at or referred to Inonu Univrsty Faculty of Medicine Gynecology and Obsteric Department between July 2006 and July 2007 were prospectively collected. The study group was a group of 40 women who are preeclamptic. The study also included 40 control subjects who were matched for age, gestational age and body mass index.Results; In the preeclamptic group the level of CRP was signficantly higher [28 (1.9?196); vs 6.2 (1.2?23) (mg/L)(p=0,000)]. Mean plasma TNF-? levels were 0.054 (0.005?1.80) mmol/L?in the study group and 0.305 (0?0.308) mmol/L in normal controls. Plasma H.pylori IgA levels were higher in the study group with the value of [ (14 (35%) vs 5 (12.5%) (P=0,035)]. There were no significant differences between the two groups, when the plasma levels of CMV and C. Pnömoni IgG and IgM were compared (p=1 and p=0.385).Conclusion; In the present study, serum CRP, TNF-? and H.pylori IgA levels were significantly higher than normal pregnant women.Key words; preeclampsia, h. pylori, chlamydia pneumonia, atherosclerosis.