Preeklampside artmış plasental sekretuar yanıtın bir göstergesi olarak Beta-hCG düzeyleri
- Tez No: 48455
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Preeklamptik gebeliklerde plasental patoloji sonucunda artan trofoblastik sekretuar yanıtın maternal serum 8-hCG düzeyini etkileyebile ceği düşünülerek bu çalışma başlatılmıştır. Çalışma 1 Ocak - 31 Ağustos 1995 tarihleri arasında S.B. Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılmıştır. 30 normotansif, 22 hafif ve 8 ağır preeklamptik gebede üçüncü trimester maternal serum |3-hCG değerleri ölçülmüştür. Maternal serum Ş-hCG düzeyi normotansif kontrol grubu için 8,660 ± 5*717, hafif preeklampsi grubu için 20,936 ± 7,937, ağır preek- lampsi grubu içinse 45,500 ± 21,954 olarak saptanmıştır. Tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p < 0.05). Sonuç olarak, preeklampsi ağırlaştıkça serum |3-hCG düzeylerinin arttığı gözlenmiştir ve preeklampsi etyolojisinde plasental bir patoloji olduğu görüşü desteklenmiştir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was initiated by considering that an increased tropho blastic secretory response as the result of placental pathology in pre eclamptic pregnancies could influence the maternal serum B-hCG level. The study was made at the Ministry of Health, Ankara Hospital, Gynecolo gy and Obstetrics Clinic between 1 January -31 August 1995. The maternal serum B-hCG values in the third trimester were measured in 30 normoten- sive, 22 mild and 8 severe preeclamptic pregnancies. The maternal serum B-hCG level was determined to be 8,660 ± 5,717 for the normotensive control group, 20,936 ± 7,937 for the mild preeclamptic group and 45,500 ± 21,954 for the severe preeclamptic group. A statistically significant difference was observed among all the groups (p < 0.05). In conclusion, it was observed that as the preeclampsia became more severe, the levels of serum B-hCG increased, which supported the opinion that there is a placental pathology in the etiology of preeclampsia. 28