Preeklampside immünolojik değişiklikler
Immunologic alterations in preeclampsia
  1. Tez No: 27564
  2. Yazar: ERCAN M. AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 ÖZET Çalışmaya 20'si ağır preeklamptik, 18'i hafif preeklamptik, 32'si normotansif sağlıklı gebe, 39'u gebe olmayan sağlıklı kadın olmak üzere toplanı 109 olgu alındı. Olgularda monoklonal antikor tekniğiyle immünofloresan mikroskopta T/" T8, T3, NK, IILA-DR oranlarıyla, immünodifüzyon yöntemiyle C3, IgG, IgM, IgA oranları çalışıldı. T4 oranlan ağır preeklamptik grupta (34.7+4.9), hafif preeklapmtik grupta (35.5±39), normotansif gebe grubunda (4l.0±6.7) sağlıklı gebe olmayan kadın grubuna (44.2±6.2) oranla düşük bulundu. Bu düşüklük istatistiksel açıdan anlamlıydı. Düşme preeklamptik grupta daha belirgindi ve normotansif gebe grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Preeklamptik gruplar arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu. T8 oranlarındaki düşme sadece ağır preeklamptik grup ve gebe olmayan sağlıklı kadın grubu karşılaştırıldığında istiatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. IgG düzeyleri ağır preeklamptik, hafif preeklamptik ve normotansif gebe gruplarının gebe olmayan sağlıklı kadın grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel51 olarak anlamlı derecede düşük bulunurken diğer gruplar arasında fark yoktu. NK, IILA-DR, C3 IgM, IgA düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY (Immunologic Alterations in Preeclampsia) A total of 109 women were examined in this study. Of these women 20 were severe preeclamptic, 18 were mild preeclamptic, 32 were normotansive women and 39 were healthy non-pregnant kontrols. The percentage of T4, T8, T3, NK, HLA-DR positive cells in all subjects were tested by immunofluorescent microscopic technique using appropriate monoclonal antibodies and C3, IgG, IgM, IgA levels were examined by immunodiffusion method. T4 positive cells were found to be significantly decreased in severe preeclamptic (34.7±4.9), in mild preeclamptic (35.5±3.9), and in normotensive pregnant women (4l.0±6.7), compared to healthy non-pregnant subjects (44.2±6.2). The decrease in preeclamptic subjects was more prominent and significantly lower when compared to normotensive pregnant women. There was no significant difference between the preeclamptic groups. T8 positive cells were found to be significant by lower only when severe preeclamptic group was compared to the healthy non-pregnant subjects. No significant difference was present among the other groups. IgG levels were significantly lower in severe preeclamptic, mild preeclamptic53 and normotensive pregnant women than the levels in healthy non-pregnants. A significant difference was not present between the other groups. NK, HLA-DR, C3, IgM, IgA levels were not significantly different between the groups.