Doğum şeklinin annelerin doğum sonu konforuna ve yenidoğan üzerine etkileri
The effects of birth methods on postnatal comfort of mothers and on newborn
- Tez No: 196034
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Arastırma, genel ve rejyonel anestezi ile gerçeklestirilen sezaryen dogumlar ile normal spontan dogumların, dogum sonrası annelerin konforuna ve yeni dogan üzerine etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve karsılastırmalı olarak planlanıp uygulanmıstır. Çalısma; 01.05.2005 ile 30.12.2005 tarihleri arasında S.B. baglı bir egitim ve arastırma hastanesinin dogum servisinde gerçeklestirilmistir. Arastırmanın örneklemine; örneklem kriterlerine uyan ve dogum sekillerine göre; genel anestezi ile sezaryen olan 50, rejyonel anestezi ile sezaryen olan 50 ve normal spontan dogum yapan 50 olmak üzere 3 grup altında toplam 150 anne alınmıstır. Verilerin toplanmasında; 49 sorudan olusan anket formu ile genel konfor ölçeginden(GKÖ) uyarlanarak arastırmacı tarafından gelistirilen dogum sonu konfor ölçegi (DSKÖ) kullanılmıstır. Ölçek annelere dogumdan sonra ilk gün ve taburcu olmadan önce son gün olmak üzere iki kez uygulanmıstır. Verilerin analizinde; yüzdelik, pearson ki-kare, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ileri analiz için Tukey HSD, eslestirilmis t testi, student t testi, Kruksal Wallis testi ve Varimax rotation faktör analizi kullanılmıstır. DSKÖ' nin geçerlilik güvenilirlik çalısmasında da cronbach alpha: 0.78 olarak bulunmus ve yapılan faktör analizi ile 4 alt grupta toplandıgı belirlenmistir. Elde edilen sonuçlara göre ölçegin çalısmada kullanılmasına karar verilmistir. Bulgularımızda; annelerin yas ortalamaları : 27.0 ± 4.7olup, çogunlugun ilkokul mezunu ( %70.7) ve multipar (%68.0) oldugu görülmüstür. Dogum sekillerine göre 3 grupta toplanan annelerin sosyodemografik ve gebelikle ilgili veriler açısından çok yakın oranlarda benzerlik gösterdigi belirlenmistir. Dogum sekillerine göre; annelerin DS (dogum sonu) konforunu etkileyecek düzeyde agrı yasama, ayaga kalkma, kisisel ve perine hijyeni ile bebek bakımı vb.
Özet (Çeviri)
The research is planned and conducted to be descriptive, cross sectional and comparative in order to determine the effects of caesarean births that are carried out with general and regional anesthesia, and normal spontaneous delivery, on the comfort of mothers after birth and on newborn. The research is conducted in the birth department of an education and research hospital under the Ministry of Health of Turkey between May 1st, 2005 and December 30th, 2005. The sample of the research is composed of 150 mothers, who are appropriate to sampling criteria and under 3 groups with respect to birth methods where 50 had general anesthesia caesarean, 50 had regional anesthesia caesarean and 50 had normal spontaneous birth. In the gathering of data, a questionnaire of 49 questions and a postnatal comfort scale (PNCS) developed by the researcher with the adaption of general comfort scale (GCS) is used. The scale is applied to mothers twice, in the first day after birth and the last day before being discharged. In the data analysis; percentage, pearson chi-square, single sided variance analysis (ANOVA), Tukey HSD for advanced analysis, matched t test, student t test, Kruksal Wallis test, and Varimax Rotation factor analysis are used. In the significance study of PNCS, Cronbach alpha = 0.78 is found, and it is determined to be grouped under 4 subgroups in the factor analysis. According to the results, the scale is decided to be used in the study. In our findings, it is observed that the average age of mothers is : 27.0 ± 4.7 and most of them are primary school graduates (70.7%) and multipar (68.0%). It is determined that, the mothers, who are grouped under 3 groups with respect to their birth type, have close similarities in sociodemographic and pregnancy related variables. With respect to birth methods; mothers? having considerable pain hurting PN (postnatal) comfort, getting up, having problems in personal and perineum hygiene, newborn care etc.