Klimakterium dönemindeki kadınların yaşadıkları menopoz semptomları ve başa çıkma yolları
Menoposal symptoms experienced by women in climacteric period and its management
  1. Tez No: 196035
  2. Yazar: NEVBER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma klimakterik dönemdeki kadınların yaşadıkları menopoz semptomlarını ve baş etme yöntemlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanıp uygulanmıştır. Aralık 2003 ? Şubat 2004 tarihleri arasında, İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan Sağlık Bakanlığına bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Menopoz polikliniklerine başvuran kadınlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın örneklemine; rasgele örnekleme yöntemine göre seçilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 313 kadın alınmıştır (örneklem sayısı, üç aylık dönem içerisinde evreni oluşturan toplam olgu sayısına ve %95 güven aralığına göre formüle edilerek belirlenmiştir). Verilerin toplanmasında; 33 sorudan oluşan anket formu ve Menopoz Rating Scala (MRS) kullanılmıştır. Veri toplama araçları, yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Elde edilen veriler; yüzdelik, frekans analizi, ki-kare, t-testi, tek yönlü varyans analizi istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgularımızda; kadınların %69,3'ünün 46?55 yaş grubunda yer aldığı, %40.58'inin ortaokul mezunu ve % 87.85'inin evli olduğu belirlenmiştir. %62,31'inin klimakterik dönem olarak postmenopozal dönemde olduğu ve %63,26'sının doğal yolla menopoza girdiği bulunmuştur. Kadınların, MRS ile menopoz semptomlarını yaşanma düzeyi incelendiğinde; Somatik alt grubundan en fazla ?sıcak basması? (%79.23) şikayetini, Psikolojik alt grupta ?çabuk öfkelenme? (%63.58) ve Ürogenital alt grupta da daha çok ?cinsel istekte azalma? (%51.76) şikayeti yaşandıkları belirlenmiştir. MRS'nin total puan ortalaması 15.32 ± 8.14 bulunmuş ve kadınların menopoz semptomlarını orta düzeyde yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research has been planned and conducted to be descriptive in order to determine the menopause symptoms women have in the climacteric period and their methods to cope. In the sampling of the study conducted on women who have applied to the Menopause policlinics of a Training and Research Hospital of the Ministry of Health in Istanbul European side from December 2003 to February 2004; 313 women selected by random sampling method and volunteering to participate were taken (sampling number has been determined according to the total number of events forming the universe within the 3 month period and by formulating according to 95% reliability interval). In the collection of the data a survey form of 33 questions and Menopause Rating Scale (MRS) were used. Data collection tools have been filled with face-to-face interview technique. Data obtained have been evaluated by percentage, frequency analysis, ki-square, the-test, uni-directional variance analysis statistical methods. In our findings; it has been determined that 69.3% of the women were in the 46- 55 age group, 40.58% were graduate of middle school (6-8th grades) and 87.85% were married. It has been found that 62.31% were in the post-menopause period as the climacteric period and 63.26% have entered menopause in natural way. When the level of experiencing menopause symptoms with MRS in women was examined; it was determined that they mostly experienced complaints of; in the Somatik sub-group ?feeling hot? (79.23%), in the Psychological sub-group ?quick-temper? 63.58(%) and in the Urogenital sub-group ?reduction in sexual desire? (51.76%). The total point average of MRS has been found to be 15.32 ± 8.14 and it was observed that women experienced menopause symptoms at a low level.