Halter ve polimetrik çalışmaların hızlanmaya etkisi
Effect to acceleration of weight lifting and plyometric exercise
- Tez No: 196059
- Danışmanlar: PROF.DR. SERAP İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Effect to Acceleration of Weight lifting and Polymetric Exercise Speed section which is being second phase of the sprint events is one of the most vital property that ascertain a sprinter quality. f a sprinter reach a top speed level in shortest tıme, he can get chance to run very good result. This investigation had done for searching weight lifting and the plyometrics movements effect to the sprint event. Also this working aims to form track and field model for whole sports branch about sprint, coming from pozitif benefits on accelaration. t's aims to form all sport events a training model-this investigation had been between march 2006 and june 2006 . n this investigation at between 18 to 30 age groups, including 10 female and 20 male athlete, join to this investigation. This investigation had took twelwe week and during that period time totaly three various test has been done. Before section, middle of the section and end of the section, saved results has been made in the SPSS program. 1- Weight Lifting Power Test 2- Jump (Horizantal-Vertical) Test 3- Speed (0-40m) Test At the end of the investigation that is made utilize, weight lifting and polimetric movements which is apply together have observed to positive affects. So weight lifting and the polimetrics movements must be applied together and it may suggest to take part to whole sport branch which is interested with the speed section.
Özet (Çeviri)
Halter ve Polimetrik Çalısmaların Hızlanmaya Etkisi Sürat kosularının ikinci safhasını olusturan hızlanma sürat kosucularının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerdendir. Bir sürat kosucusunun hızlanması ne kadar kısa mesafede gerçeklesirse iyi derece kosma sansının da o kadar artacagı muhtemeldir. Bu çalısma halter ve polimetrik çalısmaların sürat kosularında hızlanmaya olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıstır. Aynı zamanda bu çalısma hızlanmaya getirdigi olumlu katkılardan yola çıkarak süratle ilgili tüm spor bransları için bir antrenman modeli olusturmayı amaçlamaktadır. Bu çalısma Mart 2006 ve Haziran 2006 tarihleri arasında yapılmıstır. Çalısmaya yas aralıkları 18-30 olan 10 bayan ve 20 erkek sporcu katılmıstır. On iki hafta süren çalısmalar esnasında toplam üç ayrı test çalısmaya baslamadan önce, çalısma ortasında ve çalısma sonunda yapılarak kayıt edilen sonuçlar SPSS programında degerlendirilmistir. Yapılan testler sunlardır; 1- Halter-Kuvvet Testi 2- Sıçrama(yatay-dikey)Testi 3- Hızlanma(0-40m) Testi Arastırma sonunda yapılan degerlendirmede halter ve polimetrik çalısmaların birlikte uygulanması ile performansa olumlu etkileri oldugu gözlemlenmistir. Bu nedenle halter ve polimetrik çalısmaların birlikte uygulanarak süratle ilgili tüm spor branslarında yer alması önerilebilir.