Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) ve okside düşük dansiteli lipoprotein'in (o-LDL) nitrik oksit (NO) aracılı trombosit aktivasyonuna etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of low density lipoprotein (LDL) and oxidized low density lipoprotein on nitric oxide (NO) mediated platelet activation
- Tez No: 196060
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Trombositler ve lipoproteinler ateroskleroz ve koroner kalp hastalıklarının patogenezinde önemli rol oynarlar. Bu çalışmada insan plazmasından izole edilen LDL ve LDL'nin oksidasyonu ile elde edilen okside LDL'nin (o-LDL) trombosit aktivasyonu üzerine olan etkilerinin trombosit L-arjinin ve NO yoluyla ilişkisinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Kesikli dansite gradient ultrasantrifügasyon yöntemi kullanılarak LDL ve HDL fraksiyonları insan plazmasından saflaştırılarak elde edildi. LDL ve HDL'nin saflıkları trigliserit , total kolesterol , apoprotein düzeyleri ve lipoprotein jel elektroforezi ile belirlendi. Elde edilen LDL'nin bir kısmı Cu++ ile okside edilerek o-LDL elde edildi. o-LDL'nin lipid peroksidasyon düzeyi malondialdehid tayini ile belirlendi. Bu çalışmada sağlıklı 7 kişiden alınan kan örneklerinden izole edilen yıkanmış trombositler öncelikle L-arjinin (1mM) ve L-nitroarjinin metil ester (L-NAME, 1 mM) ile inkübe edilerek Nitrik oksid metabolitlerinin (NOx) düzeyi saptandı. Daha sonra Adenozin difosfat (ADP) indüklü trombositler ortamda L-arjinin varken veya yokken LDL (100 ?g/ml) , HDL (100 ?g/ml) ve o-LDL (100 ?g/ml) ile ayrı ayrı inkübe edildi. İnkübasyon sonrası trombosit P-selektin ekspresyonları flov sitometrik olarak ölçüldü. Sonuçlar her bir trombosit başına spesifik antikor bağlama kapasitelerine çevrildi.
Özet (Çeviri)
Platelets and lipoproteins play an important role in atherosclerosis and coronary heart diseases. The aim of this study was to investigate the relationship between Larginine/ NO pathway and isolated lipoproteins from human plasma and oxidized LDL (ox-LDL). Human LDL and HDL were separated by density gradient ultracentrifugation and LDL was oxidized with Cu++ for 24 h at 37 °C. Purity of lipoproteins were assured by triglyceride, total cholesterol, apoprotein levels and lipoprotein gel electrophoresis. Lipid peroxidation levels of ox-LDL were performed with MDA assay. L-arginine (1 mM) and L-nitroarginine methylester (L-NAME, 1 mM) were treated with washed platelets and Nitric oxide metabolites (NOx) level was measured. Adenosine diphosphate (ADP) induced washed platelets were incubated with LDL (100 ?g/ml) , HDL (100 ?g/ml) and ox-LDL (100 ?g/ml) with or without L-arginine. After incubation, platelet P-selectin levels were measured by flow cytometry. The results were converted to specific antibody binding capacities per platelet.