Elit kısa mesafe koşucularının ayak bileği esnekliği ve izokinetik kas kuvvetinin koşu hızına etkisi
Elite short distance runners's ankle flexibility and isokinetic muscle strength's effect to running speed
- Tez No: 196058
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
`Elit kısa mesafe kosucularının ayak bilegi esnekligi ve izokinetik kas kuvvetinin kosu hızlarına etkisi' konulu çalısmamıza Enka, Besiktas, Fenerbahçe, Galatasaray, stanbul Olimpik Spor Kulüplerinden elit düzeydeki 11 kısa mesafe kosucusu alındı. Çalısmaya alınan atletlerimizin ayak bilegi NEH, esnekligi ve izokinetik kas kuvveti ölçülmüstür. Ayak bilegi NEH elektronik gonyometre ile, ayak bileginin izokinetik kas kuvveti ise Cybex 6000 izokinetik dinamometresi ile degerlendirildi. Ayrıca Manuel Kas Testi(MMT) ile kas kuvveti degerlendirildi. Atletlerimizin kosu hızı ise atletizm sahasında 100 m'lik parkuru, baslangıç ve bitis çizgisine konan fotoselleri geçme sürelerine bakılarak kosu hızı tayin edildi. Daha sonra atletlerin kosu hızı ölçümleri ile esneklik ve izokinetik kas kuvveti degerlendirmeleri karsılastırılarak aradaki iliski saptandı. Atletlerimizin izokinetik PT degeri ile kosu hızı arasında anlamlı iliski oldugu bulundu. Bütün atletlerin MMT degerleri 5/5 degerinde çıktı. Ayak bilegi NEH ile kosu hızı arasındaki iliskiye bakıldıgında ise sadece ayak bilegi evertör kasları ile kosu hızı arasında iliski saptandı. Gastrocnemius kasının esnekligi ile kosu hızı arasında da önemli derecede anlamlı iliski saptandı. Bu nedenle, izokinetik parametrelerden peak tork'un kısa mesafe kosucularının ayak bilegi kas performansını belirlemede en önemli parametre oldugu sonucuna varılmıstır. Kısa mesafe kosucularının, ayak bilegi kaslarını çok iyi kuvvetlendirdikleri takdirde daha basarılı olacaklarını söylemek mümkündür. Bunun yanında ayak bileginin eversiyon hareketinin NEH açıklıgının iyi olmasının, kosu esnasındaki ayak bilegi inversiyon hareketinin en iyi sekilde açıga çıkarılmasına olanak saglayacagını söylemek mümkündür. Ayrıca kosucularımızın yeri itme hareketini en iyi sekilde yapabilmeleri için Gastrocnemius kasının esnek olması gerektigini düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
11 short distance runners from Enka, Besiktas, Fenerbahçe, Galatasaray, stanbul Olimpik Sports Club are taken to our research under the subject `elite short distance runners? ankle flexibility and isokinetic muscle strength?s effect to running speed?. The athletes taken to our research ankle ROM(range of motion), flexibility and isokinetic muscle strength(IMS) were measured. Ankle ROM was measured with electronic goniometer, ankle?s isokinetic muscle strength was measured with cybex 6000 isokinetic dinamometer. n addition muscle strength was estimated by looking manual muscle testing(MMT). Our athletes? running speed was estimated by looking their passing time from photocells that are put on the starting and the finishing lines at the athletics field that is 100 m.. At the end, their running speeds were compared with the flexibility and isokinetic muscle strength measurement and there was relation between them. Significant relation was determined between isokinetic PT, TW,AP and running time. All of the athletes? MMT values were 5/5. When we looked to the relation between ROM and running speed there was only a relation between ankle evertor muscles and running speed. And there was a significant relation between gastrocnemius muscle?s flexibility and running speed. For this reason, we concluded that PT is the best isokinetic parameter to determine the short distance runners?s performence. It?s possible to say that `if short distance runners strengthen their ankle muscles, they can be more successful. It?s possible to say also if the ankle evertion ROM is good, the runner can do the best ankle invertion motion during running. In additon we think that if the gastrocnemius muscle is flexible, pushing the ground can be done beter.