Bayan judoculada yetenek seçimi.
Talent identification of the women judoists
  1. Tez No: 196103
  2. Yazar: ŞENGÜL DEMİRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalısmanın amacı, judoda ve judocu seçiminde basarıyı etkileyen bazı motorik özellikleri tespit etmeye çalısmaktır. Bu amaçla, 2003 Mart ayında Edirne ilinde Judoya yeni baslayan toplam 250 sporcu (bay-bayan) belirlenen testler (Ön-Test) yapıldı. Üç yıl boyunca bu sporcuların gelisimleri takip edildi. Haziran 2006 tarihinde judoya devam eden bu sporculardan; 50 sporcu (bay-bayan) üzerinde bu testler (Son-Test) tekrar yapıldı. Bu sonuçlar; Türkiye Sampiyonasında dereceye giren, milli takımda yer alan ve uluslar arası müsabakalarda madalya kazanan sporcular `Basarılı Sporcu', Türkiye Sampiyonasında dereceye giremeyen, milli takımda yer alamayan sporcular ise `Basarısız Sporcu', olarak iki gruba ayrıldı. Deneklere temel motorik testlerden; boy ve vücut agırlıgı, statik denge, dinamik denge, koordinasyon testi, çabukluk, durarak uzun atlama ve sürat testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine some motoric characteristics effecting to success at judo and judoist. For that reason, totally 250 athletes (man and woman) beginning the judo at recently were tested (pre-test) by some motoric tests, designed in the beginning of research, at the March of 2003 in Edirne. The development of the selected judoists has been watched throughout three years. The 50 athletes (man and woman), who have been continuing the judo, were tested again (post-test) at the July of the 2006. Judoists were separated in two groups. One is successful (who were in national team of the Türkiye, and placed in the champion of the Türkiye) and the other is unsuccessful (who were not in national team of the Türkiye, and not placed in the champion of the Türkiye). The tests were; weight, height, statistics balance test, dynamics balance test, coordination test, quickness test, long jump test and speed test in the research. All gathered data were analyzed by the SPSS for Windows.