Astrositik tümörlerde cd44, membran tip 1 matriks metalloproteinaz (MT1-MMP), Ki-67 ekspresyonu
CD44, membran type 1- matrix metalloproteinase (MT1-MMP)and Ki-67 expression in astrocytic tumors
- Tez No: 196135
- Danışmanlar: PROF.DR. H. REYHAN EĞİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Primer beyin tümörleri içerisinde en sık görülen astrositik tümörlerdir. Astrositik tümörler; astrositom (A, Grade II), anaplastik astrositom (AA, Grade III), glioblastoma multiforme'yi (GM, Grade IV) kapsar. Astrositomlar ve glioblastomlar invazivliği yüksek ekstrakraniyal metastazları oldukça nadir olan tümörlerdir. CD44, meme ve kolon kanserlerinde kötü prognozu gösterir ve glioblastom için invazyon markeri olarak önerilmiştir. Matriks Metalloproteinaz, gliomların beyin dokusu çevresine invazyonun kolaylaşmasında ve neovaskülarizasyonda önemli bir faktördür. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 1993?2005 yılları arası astrositik tümör tanısı almış 70 olguya ait H&E preparatlar, 1993 DSÖ sınıflamasının 2000 yılındaki kriterleri göz önüne alınarak yeniden değerlendirildi. Olgulara ait parafin kesitlere immünohistokimyasal olarak CD44, MT1-MMP ve Ki-67 uygulandı. Olguların 9'u Pilositik astrositom (Grade I), 14'ü Diffüz astrositom (Grade II), 3'ü Anaplastik astrositom (Grade III), 44'ü Glioblastoma multiforme (Grade IV) idi. Çalışmanın istatistiksel analizi Düşük Dereceli Astrositik Tümörler (DDAT) (Grade I+Grade II) ve Yüksek Dereceli Astrositik Tümörler (YDAT) (Grade III+Grade IV) arasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Astrocytic tumors are the most common primary tumors of the brain. Astrocytic tumors include astrocytoma (A, Grade II), anaplastic astrocytoma (AA, Grade III), and glioblastoma multiforme (GM, Grade IV). Astrocytomas and glioblastomas are known to have high capacity of local invasiveness with uncommon extracranial metastatic ability. CD44?s expression shows poor prognosis in breast and colon carcinomas and proposed to be an invasion marker in glioblastomas. Matrix Metalloproteinase is an important factor promoting the cerebral invasion and neovascularisation of the gliomas. H&E slides obtained from Cumhuriyet University Faculty of Medicine Pathology Department archieve belonging to 70 patients who were diagnosed as having astyrocytic tumor between years 1993 to 2005 were reevaluated according to the criterias of WHO classification accepted in 1993. Slides obtained from paraffin blocks of the cases were stained with CD44, MT1-MMP and Ki-67 immunohistochemically. Nine of the cases were pilocytic astrocytoma (Grade I), 14 were diffuse astrocytoma (Grade II), three were anaplastic astrocytoma (Grade III) and 44 were glioblastoma multiforme (Grade IV). Statistical analysis of the study were performed between Low Grade Astrocytic Tumors (LGAT) (Grade I + Grade II) and High Grade Astrocytic Tumors (HGAT) (Grade III + Grade IV).