Opioid agonisti meperidinin parasetamol ve ketaminle kombinasyonunun antinosisepsif etkilerinin karşılaştırılması
The comparisation of antinociceptive effect of opioid agonist meperidine with paracetamol or ketamine combination
- Tez No: 196134
 - Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇETİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ağrı, vücudun belli bir bölgesinden kaynaklanan, kuvvetli bir doku harabiyetine bağlı olan yada olmayan, insanın geçmişte edindiği, subjektif, primitif protektif deneyimleri ile ilgili, sensoryal, hoş olmayan emosyonel bir duyum, davranış şeklidir. Mekanik ve termal uyaranlar, iskemi, enfeksiyon ve çeşitli kimyasal maddelerin neden olduğu inflamasyon ağrı oluşturabilir. Güncel ağrı tedavisinde çok sayıda ilaç ve tedavi yaklaşımı mevcuttur. Özellikle gebelerin ağrı tedavisinde embriyotoksik ve fetotoksik etkileri olmayan güvenli ilaçlara ihtiyaçları vardır.Biz çalışmamızda tek tek ve kombinasyonlar halinde opioid agonisti meperidin, parasetamol ve ketaminin sistemik antinosisepsif etkilerini araştırdık. Çalışma için 50 adet fare (25-30 g) kullanıldı. Fareler 10 adetlik 5 ayrı gruba ayrıldı. Meperidin artan dozlarda hayvanlara intraperitoneal yoldan uygulandı. Ardından 5, 20, 40, 60, 90, 120, 180 ve 240. dakikalarda kuyruk çekme sürelerine (TFL) bakıldı. Aynı işlem meperidinin parasetamol ve ketamin ile olan kombinasyonlarından sonra tekrarlandı. Ketamin ve parasetamolün düşük dozlarda intraperitoneal uygulanmasının TFL ölçümlerinde tek başına analjezik etkilerinin olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Pain is an unpleasant sensory or emotional experience associated with actual or potential tissue damage, or described in terms of such damage. İnflammation caused by mechanical and thermal stimulus ischemia, enfection and various chemical substances may lead pain sensation. Pain perception occurs from periphere to cerebral cortex by neurons which have synapses with each other. Today, there are a lot of drugs and treatment approaches that used for pain therapy. Especially for pregnants there need to be safe analgesic drugs which are not embryotoxic and fetotoxic. In this study, we evaluated the systemic antinociceptive effect of meperidine, paracetamol and ketamine one by one with their combinations We used 50 mice (25- 30 gr) which were allocated 5 groups each consisting of 10 mice. Meperidine was applied to animals with increasing doses and their tail flick latencies(TFL) were noted at 20, 40, 60, 90, 120, 180 and 240. minutes. The same protocol was repeated after the combination of meperidine with paracetamol or ketamine. There was no analgesic effect of low doses of ketamine and paracetamol at TFL measurements.