Spinal disrafizme eşlik eden hidrosefalinin tedavisinde endoskopik üçüncü ventrikülostomi (EÜV)
The role of the endoscopic third ventriculostomy on treatment of hydrocephalus accompanying spinal dysraphism
  1. Tez No: 196145
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİNŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜRELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hidrosefalinin cerrahi tedavisinde kullanılan şantların gelişen teknolojisine karşın, şantlar beklentiyi karşılayamamaktadır. Özellikle çocuk yaş grubu sorun olduğunda, uzun yaşam beklentisinden dolayı şant cerrahisi beraberinde sorunlar listesini gündeme getirmektedir. Yaşanan şant komplikasyonları, sık görülen şant disfonksiyonları, maliyetinin yüksek olması, şanta bağımlı hayat sürme şanssızlığı gibi nedenler yüzünden alternatif tedavi seçenekleri gündeme gelmiştir. Nöroendoskopik gereçlerin gelişmesiyle birlikte endoskopik üçüncü ventrikülostomi (EÜV) popüler hale gelmiştir. Hastayı şanttan kurtarma şansı tanıyan EÜV uygulaması hidrosefali tedavisinde yeni bir çığır açmıştır. Özellikle tıkayıcı hidrosefalinin tedavisinde ilk tedavi seçeneği olarak gündeme gelmektedir. Bu tekniğin şant cerrahisine kıyasla en önemli avantajları, daha düşük oranda enfeksiyon komplikasyonu ve şanta sistemlerine bağlı çok sayıda mekanik ve dinamik komplikasyonlardan uzak kalmayı sağlamasıdır. Şant ile karşılaştırıldığında, EÜV hidrosefali için daha fizyolojik bir çözüm sunmaktadır. EÜV'nin başarı oranı ile ilgili olarak %50 ile %91 arasında rakamlar bildirilmektedir. Bu oranlar arasındaki farklılıklar hidrosefalinin etiyolojisi ya da hasta yaşı gibi birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma spinal disrafizme (SD) eşlik eden hidrosefali hastalarında EÜV'nin tedavideki yerini araştırmak için prospektif olarak planlanmıştır. Çalışma hem belli bir hasta grubu (SD'e eşlik eden hidrosefali) hem de infantil dönem gibi küçük bir yaş grubunda planlandığı için bazı tartışmalı konulara ışık tutacaktır. Çalışma 16 hastadan oluşan ?hasta grubu? ve 7 hastadan oluşan ?kontrol grubu? olmak üzere 2 gruptan oluşmaktadır. 6 ay ve daha küçük hastalardan oluşan bu grupta başarı, yaş büyüdükçe artmaktadır. Sonuç olarak, EÜV yaşları 6 aydan daha küçük olan infantil yaş grubundaki SD'e eşlik eden hidrosefalilerde %38 oranında başarı sağlanmıştır ve bu yüzden EÜV denemeye değer bir işlemdir. Bunun dışındaki infantil grupta bile olsa akuadukt stenozu gibi EÜV'den yüksek oranda yarar gören hidrosefali grubunda %75'lik bir başarı elde edilmiştir. Bu yüzden, EÜV yaş grubu ve etiyoloji ne olursa olsun, denemeye değer bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Although advancing technology of shunts used in treatment of hydrocephalus, shunts still do not meet expectations. When a problem occurrs in especially children, shunt surgery makes a list of problems a current issue due to long term survival. Alternative treatment options become a current issue because of shunt complications, frequent shunt dysfunction, high cost and shunt dependent lifetime. Endoscopic third ventriculostomy (ETV) became a popular method with advances in neuroendoscopic devices. ETV that gives a chance to become shunt free to patients has blazed a trial in treatment of hydrocephalus. ETV is first option treatment in especially noncommunicating hydrocephalus. Important advantages of this technique in comparison to shunt surgery are lower infection rate and lack of mechanical and dynamic complications related to shunts. ETV presents more physiological solution for hydrocephalus when compared with shunt. Success rates between 50% and 91% were reported for ETV. These different success rates originated from many factors such as etiology of hydrocephalus and patient?s age. This prospective study is designed to investigate the role of ETV in hydrocephalus accompanying spinal dysraphism (SD). The study is expected to clarify some controversial issues since it is planned for both evident disease (hydrocephalus accompanying to SD) and young age group like infantile period. The study consists of two groups: ?Patient group? contained 16 patients and ?Control group? contained 7 patients. This group consists of young patients, 6? months; as the patients? age increase so does the success rate. In conclusion, ETV provided 38% success rate in hydrocephalus accompanying SD in infantile age group ?6 months and therefore, ETV is a worthwhile procodure. Furthermore, a high success rate as 75% has been obtained in aquaductal stenosis even in infantile age group. Therefore, whatever the etiology and age group are, ETV is a worthwhile treatment method.