Toraks cerrahisinde postoperatif uygulanan intravenöz tramadolün ve tramadole deksmedetomidin ilavesinin analjezi ve solunum parametreleri üzerine etkileri
The effects on analgesia and respiratory parameters of intravenous tramadol and dexmedetomidine added to tramadol using postoperatively in the thoracic surgery
- Tez No: 196189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda, toraks cerrahisinde postoperatif tramadol ile tramadol+deksmedetomidinin ağrı kontrolü, sedasyon ve postoperatif pulmoner fonksiyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya elektif toraks cerrahisi olacak ASA I-III, 15-65 yaş grubundaki 30 hasta alındı. Postoperatif dönemde tüm hastalar HKA (hasta kontrollü analjezi) aletine bağlanıp, 400 mg tramadol 100 cc %0.9 SF içine katılarak 50 mg tramadol yükleme dozu verildi ve hastalar rast gele iki gruba ayrıldı. Grup 1'e (Tramadol grubu ) 50 mg yükleme dozu verildikten sonra 0.07ml/saat infüzyon dozu, 10 mg bolus doz ve 20 dk kilitleme süresi ayarlanıp 24 saat gönderildi. Grup 2'ye (deksmedetomidin+tramadol grubu) Grup 1'e ek olarak İV infüzyon olarak deksmedetomidin 1 µg/kg/20dk da gidecek şekilde yükleme dozu gönderildi ve devamında 0.4 µg/kg/sa gidecek şekilde infüzyon olarak 24 saat gönderildi. VAS değeri 5'in altına indiğinde tramadol infüzyon dozu yarıya düşürüldü. Postoperatif dönemde; hemodinamik veriler, kan gazları, ağrı skorları, sedasyon skorları, solunum fonksiyon testi değerleri ile yan etkiler kaydedildi.Grupların yapılan istatistiksel analizlerinde Grup 2'de ağrı skorlarında 4. ve 8. saatlerde anlamlı azalma, sedasyon skorlarında ise 1., 2., 4. ve 8.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare postoperatively using tramadol with tramadol+dexmedetomidine by the aspects of effects on pain control, sedation and pulmoner functions.30 patients in status ASA I-III, 15-65 years of age, undergoing elective thoracic surgery were included in the study. At the end of the operation, all patients were connected to the PCA (Patient Controlled Analgesia) device and were dosed with a 50 mg loading dose of 400 mg tramadol adding to 100 cc %0.9 SF and patients were randomly divided into two groups. Group 1 (The tramadol group: Given tramadol 0.07 ml/h with infusion, 10 mg bolus dose and 20 minutes lock-out interval following 50 mg loading dose for 24 hours. Group 2 (The dexmedetomidine+tramadol group): As the same in Group 1, else we administered dexmedetomidine 0.4 µg/kg/h with infusion for 24 hours following 1 µg/kg/20min loading dose.When the VAS score decreased under 5, the infusion dose of tramadol was reduced to the half amount.