Koroner tortuyozitenin ateroskleroz yaygınlığı ve risk faktörleri ile ilişkisi
Relation among the coronary tortuosity and the extent of the atherosclerosis and the risk factors
  1. Tez No: 196188
  2. Yazar: ZEKERİYA KÜÇÜKDURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DAVUTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Hala net bir tanımlaması yapılmamış olsa da koroner tortuyozitenin, koroner arter hastalığı (KAH) için belirlenmiş olan konvansiyonel risk faktörlerinin haricinde tanımlanmış olan geometrik risk faktörlerinden olduğu düşünülmektedir. Biz bu çalışmada koroner tortuyozitenin KAH varlığı, yayılımı ve ciddiyeti ile ilişkisini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya dâhil edilen olguların koroner anjiyografileri KAH ve koroner tortuyozite açısından değerlendirildi. Ayrıca olguların demografik parametreleri, risk faktörleri ve laboratuar sonuçları incelendi. Hastaların KAH açısından damar, yayılım ve Gensini skorları hesaplandı. Koroner tortuyozite açısından ise tortuyoz olup olmamaları ve `koroner tortuyozite skorları' hesaplandı. Sonuçlar gruplar arasında kıyaslandı.Kadınlarda koroner tortuyozite daha sık izlenirken bu oran sigara içenlerde azalmıştı. Diabetik hastalarda ise anlamlı olmasa da azalmış tortuyoziteye yatkınlık tespit edildi. Koroner tortuyozite açısından LAD ve CX arasında anlamlı farklılık saptanmazken, RCA `da anlamlı olarak daha az oranda tortuyozite saptandı. Koroner tortuyozite skoru ile ciddi KAH, damar, yayılım ve Gensini skorları arasında anlamlı ilişki saptandı.Koroner tortuyozite skoru, damar, yayılım ve Gensini skorları ile ilişkili bulunmuştur. Nicel bir tanımlama olan koroner tortuyozite skoru, KAH ile varlık, yayılım ve ciddiyet açısından daha ilişkili bulunduğundan, daha önce kullanılan ve sadece tortuyozite varlığını ifade eden nitel tanımlamanın yerine kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Coronary tortuosity seems to be a geometric risk factor, rather than the other convansional risk factors, for the coronary artery disease (CAD), whether a consensus for the description hasn?t been done yet. We aimed to investigate the relation among the coronary tortuosity and the exsitanece, extent and severity of the CAD.Coronary angiograms were evaluated for the coronary tortuosity and the vessel, extent and Gensini scores for CAD. Else the demographic parameters and the laboratory results were evaluated. Coronary tortuosity scores were calculated and the coronary tortuosity were described for each patient. Results were compared among the groups.Coronary tortuosity was increased in women but decreased in smokers and also tend to decrease in the diabetic patients and also significiantly decreased in RCA compared to LAD and CX. Coronary tortuosity score was found to be significantly correlated with vessel, extent and Gensini scores.Coronary tortuosity score was found in relation to vessel, extent and Gensini scores. Coronary tortuosity score, which is numeric, can be used instead of the coronary tortuosity, which is dicotome, because of the increased relation with CAD existance, extent and severity.