Preventif analjezi yöntemi olarak laparoskopik kolesistektomilerde ultrasonografi eşliğinde uygulanan subkostal transversus abdominis plane blok ile quadratus lumborum bloğunun karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography guided subcostal transversus abdominis plane block and quadratus lumborum block in laparoscopic cholecystectomy as A preventive analgesia method
  1. Tez No: 487084
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ BAYTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN UZM. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Günümüzde laparoskopik kolesistektomi sonrası postoperatif ağrıyı gidermek ve analjezik ihtiyacını azaltmak için ultrasonografi (USG) eşliğinde çeşitli trunkal blok uygulamaları yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızın amacı preventif analjezi yöntemi olarak USG eşliğinde yapılan subkostal transversus abdominis plane (TAP) bloğu ve quadratus lumborum (QL) bloğunun etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 18-75 yaş arası 120 hasta iki gruba ayrıldı. Operasyon başlamadan önce USG rehberliğinde Grup TAP'de subkostal transversus abdominis plana, Grup QL'de quadratus lumborum kası ile middle torakolumbar fasya arasına 0.3ml/kg %0.25'lik bupivakain bilateral uygulandı. Postoperatif 24 saat boyunca ağrı skorları, ilk analjezik zamanı, toplam tüketilen opioid miktarı ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Grup TAP'da 53 ve Grup QL'de 54 olmak üzere 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup TAP ve Grup QL'nin 0, 1, 6, 12, 24. saatlerdeki istirahat ve dinamik Vizüel Analog Skala (VAS) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İki grup arasında toplam analjezik tüketimi yönünden anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Various truncal block technics with ultrasonography (USG) are becoming widespread in order to reduce postoperative pain and opioid requirement in laparoscopic cholecystectomy. The aim of this study is comparison of the effectiveness of ultrasound guided subcostal transversus abdominis plane block and quadratus lumborum block as a preventive analgesia method after laparoscopic cholecystectomy. Material and Methods: One hundred and twenty patients aged between 18- 75 years allocated in two groups before surgery: Patients in Group TAP (n=60) received 0.3ml/kg bupivacaine with USG guided bilateral subcostal TAP block, and patients in Group QL (n=60) received 0,3 ml/kg bupivakain with USG guided bilateral QL block. Patients were assessed 24 hours postoperatively. We recorded the pain scores, the time to first analgesic requirement, the amount of total analgesic dose and postoperative complications during 24 hours. Results: Fifty three patients in Group TAP , 54 patients in Group QL, a total of 107 patients completed the study. Between two groups there is no statistical significant differences at 0.1.6.12 and 24 hour rest and dynamic pain VAS scores. There is also no statistical significant differences the amount of total analgesic consumption between two groups.