Orta dereceli yüksek rakımda yapılan yedi günlük kamp sürecinin amatör dağcılarda oksidatif stres ve dinamik akciğer fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of a seven-day camp in a moderate altitude on oxidative stress and dynamic lung functions in amateur mountaineers
  1. Tez No: 196243
  2. Yazar: ESER AĞGÖN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
B u çalışmanın amacı, orta yükseklikteki bir rakımda (2200m) yapılan 7 günlük dağcılık eğitim kampına katılan amatör dağcıların serbest radikal düzeylerinde ve dinamik akciğer fonksiyonlarındaki değişiklikleri değerlendirmekti. Çalışmaya yaşları 19- 58 arasında değişen 33 erkek ve yaşları 19- 28 arasında değişen 18 bayan toplam 51 gönüllü amatör dağcı katıldı. Bu çalışma grubunun tamamı spirometrik ölçüm testlerine katılırken 9'u bayan toplam 34 amatör dağcı serbest radikal analizleri için kan örneği vermeye gönüllü oldular. Pony spirometre (Cosmed, İtalya) ile zorlu vital kapasite (FVC), 1 saniyedeki ekspirasyon hacmi (FEV1), ekspirasyon tepe akımı (PEF), FEV1/FVC % ve FVC'nin farklı dilimlerinde oluşan ortalama zorlu ekspirasyon hava akımları [(Max25-75), Max-25, Max-50, Max-75)] ölçüldü. Serbest radikal analizleri için alınan kan örneklerinde Superoksid dismutaz (SOD), Nitrikoksit (NO) ve malondialdehit (MDA) analizleri yapıldı. Tüm ölçümler kampın 1.ve 7. günü gerçekleştirildi. Sonuçlar erkek ve bayanlarda ayrı ayrı ve birlikte değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Paired- samples T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the changes in the levels of free radicals and dynamic functions of lungs for the amateur mountaineers who joined a seven day educational, mountaineering camp that was held at an average altitude. Thirty-three men between 19-58 and eighteen women between 19-28, a total of 51 subjects participated in the study. While all of these subjects participated in spirometric measurement tests, a total of 34 subjects, nine of whom were women, volunteered to give blood samples for free radical analyses. F o rced vital capacity (FVC), the volume of expiration a second (FEV), peak expiration flow (PEF), FEV1/FVC% and average forced expiration flows at the different stages of FVC [(Max-25-75), Max-25, Max 50, Max-75)] were measured with Pony spirometer (Cosmed, Italy). In the blood samples for the free radical analyses, analyses of superoxid dismutaz (SOD), nitricoxid (NO) and malondialdehit (MDA) were performed. All the measurements were conducted on the first and seventh days of the camp. The results were evaluated seperately and collaboratively. For the statistical analysis, Paired-samples T test was used.