Hastanın hemşirelik bakımını algılayışı ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
A study on the validity and reliability of the scale of patient perception of hospital experience with nursing
- Tez No: 196244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği'nin (HHBAÖ) Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik araştırma türüne uygun olarak planlanıp gerçekleştirilen araştırmada HHBAÖ Türkçe'ye uyarlanarak dil geçerliliği değerlendirilmiştir. Gerekli düzenlemelerle ölçeğe son hali verilerek 1 Haziran - 4 Ağustos 2006 tarihleri arasında Erzurum ili Atatürk Üniversitesi Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastaneleri Dahiliye ve Cerrahi Klinikleri'nde tedavi gören, örneklem grubu özelliklerini taşıyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hastaya uygulanmıştır. Test-tekrar test güvenilirliği için aynı örneklem grubundan alınan 75 hastaya 2 hafta sonra tekrar test uygulanmıştır. Ölçeğin dil geçerliliği için uzman görüşlerine başvurulmuş, yapı geçerliliği için faktör analizi yapılmıştır. HHBAÖ'nin güvenilirliğini değerlendirmek için Cronbach ? güvenirlik katsayısı, madde analizi ve test-tekrar test analizleri; hastaların tanıtıcı özellikleri ile HHBAÖ'den aldıkları puan ortalamalarını karşılaştırmak için ise bağımlı gruplarda t-testi ve varyans analizi yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda HHBAÖ'nin tek faktörlü bir yapı gösterdiği; Cronbach ? güvenilirlik katsayısının 0.92 ve madde toplam madde korelasyon katsayılarının 0.36 ile 0.74 arasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the objective of determining the validity and the reliability of the Turkish version of the Scale of Patient Perception of Hospital Experience With Nursing (PPHEN) In the study planned and conducted in the way that it can suit. For the language validity of the scale the shape of a methadological kind of study, the PPHEN was adapted to Turkish and its language validity was evaluated. After necessary arrangements, the last version of the scale was applied to 150 patients showing the signs of being a sample group, admitting to participate in the study and being treated in the Internal Diseases and the Surgery Clinics of the Yakutiye and Aziziye Research Hospitals of Atatürk University. After two weeks, re-test was applied to 75 patients taken from the same sample group for test- re-test reliability. Experts? viewpoints were taken for the language validity of the scale and a factor analysis was made for the structural validity of the scale. Croanbach ? reliability coefficient, item analysis, test-retest analysis were made for the evaluation of the reliability of the scale (PPHEN), whereas t-test and variance analysis were made in dependent groups to compare the descriptive characteristics of the patients with their score averages from PPHEN. As a result of the confirmatory factor analysis, it was determined that PPHEN showed one-factor structure, and that Croanbach ? reliability coefficient was 0.92, and that item-total-item point correlations were between 0.36 and 0.74. In addition, it was found out that test-retest correlation value was 0.90 and this was found to be statistically significant. Consequently, it was determined that the validity and the reliability of the PPHEN is extremely high and is an adequate measurement scale to determine satisfaction of a patient with nursing care.