Prednison ve isoflavon un ortodontik diş hareketleri ve pekiştirme tedavisi üzerine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological investigation of the effects of prednisone and isoflavone on tooth movement and retention treatment
- Tez No: 196259
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT BAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı; kortikosteroidlerin ortodontik diş hareketini hızlandırıcı etkisiyle, isoflavon'un pekiştirme tedavisi sırasında diş stabilitesine olan etkinliğini makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirmektir. Çalışmamızda 48 adet erişkin erkek albino cinsi tavşan kullanılmış ve her bir tavşanın üst keser dişleri arasına standart özel bir spring takılmıştır. Tavşanlar rasgele 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki tavşanların kesici dişleri arasına (P Grubu, n=24) aktif diş hareketi boyunca her gün 0.05 ml/gün dozda prednison enjekte edilirken, kontrol grubuna ise aynı miktarda ve aynı yolla saline solüsyonu enjekte edilmiştir (K Grubu, n=24). Aktif diş hareketi periyodu boyunca her gün diş hareketi miktarları ölçülmüştür. Spring pasif hale geldiği zaman her gruptan 4'er tavşan sakrifiye edilerek, histo-patolojik inceleme için kesitler alınmıştır. Kalan tavşanların üst kesici dişleri arasına stabilizasyon için kompozit uygulanmış ve her grup kendi arasında ikiye ayrılmıştır. Grupların yarısına 3,5mg/gün dozda oral yoldan isoflavon verilmiştir. Pekiştirme dönemi sonunda her gruptan 5'er tavşan sakrifiye edilmiş ve histo-patolojik inceleme için kesitler alınmıştır. Çalışmamızda nüks miktarının belirlenmesi amacıyla, kalan tavşanların üst kesici dişleri arasına stabilizasyon için konan tüm kompozitler sökülmüş ve herhangi bir ilaç verilmeksizin 7 gün sonra dişler arasındaki mesafeler ölçülmüştür. Son aşamada tüm tavşanlar sakrifiye edilmiş ve histo-patolojik inceleme için kesitler alınmıştır. Çalışmamızda, prednison verilen grubun (P) diş hareketi miktarı, kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak P grubunun histo-patolojik kemik formasyon skorları K grubuna göre daha düşüktür. Pekiştirme periyodunun sonunda en yüksek kemik formasyon skorları Kİ grubunda görülmüştür. İkinci sırada KK grubu, üçüncü sırada ise Pİ grubu gelmektedir. En düşük değerler ise PK grubunda görülmüştür. Nüks periyodu sonunda histo-patolojik skor sıralaması pekiştirme periyodu ile aynıdır ve en yüksek nüks oranı PK grubunda görülmüştür. İkinci sırada Pİ grubu ve üçüncü sırada KK grubu bulunmuştur. En düşük nüksün de Kİ grubunda olduğu görülmüştür. Sonuçlarımıza göre, prednisonun ortodontik diş hareketi hızını arttırdığı görülmektedir ve pekiştirme dönemi sonunda da isoflavonun kemik formasyonunu anlamlı derecede arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was evaluate macroscopically and histo-pathologically the accelerator effect of corticosteroids on orthodontic tooth movement and effect of isoflavone on tooth stability during retention treatment. In our study, 48 mature male albino rabbits were used and a standard special spring was placed in upper anterior incisors of each rabbit. At first, the rabbits were randomly divided into 2 groups. 0.05 ml/day dose of prednisone was injected into the interdental area of the rabbits in experimental group (Group P, n=24) during active tooth movement every day. The same amount of saline solution was injected to the control group in the same way (Group K, n=24). Tooth movement amounts were measured daily in this active tooth movement period. When the spring became inactive, 4 rabbits were sacrificed in each group and cross-sections were taken for histopathological examination. Composite retainers were applied into the space between two moved teeth of the remaining rabbits. Each group was divided into two groups. 3,5mg/day dose of isoflavone was given orally to half of P and K groups while no medicine was given to other rabbits. At the end of the retention period, 5 rabbits were sacrificed in each group and histo-pathologic cross-sections were taken again for examination. For relapse period of the study, the composite retainers were removed from the rest of the rabbits and no medicine was given. After 7 days, distances between the moved teeth were measured and all rabbits were sacrificed and histo-pathologic cross-sections were taken. According to our study, the rate of tooth movement was higher in the rabbits treated with prednisolone (P) than the control group (K), but histo-pathologic bone formation scores of group P were lower than those of group K. The highest bone formation scores were seen in the Kİ group at the end of the retention period. Group Pİ and group PK followed it, respectively. After the relapse period, the histo-pathological scores were the same as the retention period and the highest rate of relapse was observed in group PK. The second was group Pİ and the third was group KK. The lowest relapse was observed in the group Kİ. According to our results, it was seen that prednisone accelerated tooth movement and at the end of the retention treatment, it was defined that isoflavone significantly increased bone formation.