Multiple sclerosisli hastalarda serum ve beyin omurilik sıvısı immunglobulinleri (Ig,G,A,M,E) ve kompleman (C3,C4) değerleri
Cerebrospinal fluid and serum immunoglobulins (IgG,A,M,and E) and complements (C3 and C4) values in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 15916
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada 14'ü erkek 8'i kadın 22 MS'li hastada tedavi öncesi ve sonrasında serum ve BOS IgG, A, M, E, C3 ve C4 düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubu olarak 14'ü erkek 7'si kadın, 21 sağlıklı kişi alındı. Hastaların tedavi öncesi BOS lgG (73.5 ± 25.2 mg/1) ve lgG indexi (1.09 ± 0.47) değerleri kontrollerin BOS lgG (31 ± 14,3 mg/1) ve lgG indexi (0,38 ± 0,85) değerlerinden daha yüksek bulundu (p < 0.001). BOS C3 ve C4 düzeyleri ise kontrollerden yüksek bulundu (p < 0,05). Hastaların tedavi öncesi BOS lgA, lgM. IgE ve serum lgG, A, M, E, C3, C4 düzeyleri ile kontrollerin değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p > 0.05). Oral prednisolon tedavisinden sonra BOS lgG değerinde (38,5 ± 18 mg/1) ve lgG index değerinde (0.51 ± 0.31) azalma bulundu (p < 0,01). Sonuç olarak MS'li hastaların tam ve takibinde özellikle BOS lgG ve lgG indexi ölçümlerinin yararlı olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
58 CEREBROSPINAL FLUID AND SERUM IMMUNOGLOBULINS (IgG. A, M, AND E) AND COMPLEMENTS (C3 AND C4) VALUES IN PATIENTS WITH MULTIPLE SCLEROSIS In this study, the levels of CSF and serum IgG, A, M, E, C3 and C4 were determined in 22 patients (14 males and 8 females) with multiple sclerosis (M.S) and 21 (14 males and 7 females) healthy controls. Patients were treated orally prednisolone. Pretreatment CSF IgG value (73.5 ± 25.2 mg/1) and IgG index (1.09 ± 0.47 mg/1) were higher than those of controls (31 ± 14.3 mg/1), 0.38 ± 4. 15 respectively, p < 0.001) Pretreatment C3 and C4 levels in CSF were also found higher than those of controls (p 0,05). CSF IgG and IgG index were decreased to 38.5 ± 18 mg/1 and 0,51 ± 0,31, respectively, after orally prednisolore treatment (p < 0.01). It was concluded that CSF IgG and ve IgG index determinations may be useful in order to diagnose and follow up M.S.