MMP-1 geni promoter bölgesindeki polimorfizmin ovaryum kanseri riski üzerine etkisi
The effects of MMP-1 gene polymorphism on promoter region on ovarian cancer susceptibility
- Tez No: 196258
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM PİRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ovaryum kanseri önemli sağlık problemlerinden birisidir ve kadın kanserleri arasında %4 oranında görülür.1 Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi metotları uygulanmasına rağmen hastalıkların survisi uzun değildir. Bu sebeple tedavi ve hastalıktan korunma yöntemlerine paralel olarak hastalığın moleküler temelini anlamak oldukça önemlidir. Matriks metalloproteinaz enzim ailesi ailesinin üyelerinden biri olan matriks metalloproteinaz (MMP-1) intersitiyal kollojenlerin yıkımından sorumludur. MMP-1 gen ekspresyonu, promoterindeki bağlanma bölgelerine bağlanan aktivatör protein-1 (AP-1) ve polima güçlendirici aktivite-3 (PEA-3/ETS) vasıtasıyla mitojen aktive edici kinaz tarafından kontrol edilir. MMP-1 geni promoter bölgesinin -1607 bç'sinde meydana gelen guanin insersiyonu ile yeni bir ETS bağlanma bölgesi oluşur. Buna bağlı olarakta MMP-1 geninin transkripsiyonel aktivitesi artar.2 Bu çalışmada, RFLP tekniği kullanılarak ovaryum kanserli olgularda, MMP-1 geni promoter bölgesindeki guanin insersiyonu tespitini hedefledik. 66 hasta ve 66 kontrol arasında yapılan genotiplemeye bağlı olarak 2G/2G ve 1G/2G genotipine sahip bireyler arasındaki allelik frekansta önemli fark bulunmuştur. Heterozigotların (1G/2G) ve homozigotların (2G/2G) frekansı ovaryum kanserli kadınlarda (% 82) kontrol grubuna nazaran (% 73) önemli ölçüde yüksektir (c2 = 4.827; P = 0.028). Elde edilen bu değerlere bağlı olarak 2G alleli taşıyan kadınların 1G alleli taşıyan kadınlara nazaran ovaryum kanserine yakalanma riski daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is a very important health proplem which appears within women at the rate of 4% 1.Mortality rate is high even if radiotherapy, chemothraphy and surgery are routinely performed. It has, therefore, been important to investigate molecular basis of the disease. Matrix metalloproteinase family degrades extracellular matrix. Matrix Metalloproteinase-1 (MMP-1) is a member of this family, which initiates breakdown of interstitial collagens. The expression of MMP-1 is controlled by mitogen activated protein kinase (MAPK) pathway. This pathway is activated by activity of activator protein-1 and polyma enhancer activity-3(PEA-3)/erythroblast transformation specific domain (ETS). These factors bound to site of promoter region. But some cases guanine base insertion occurs on -1607 bp. This insertion creates a new binding site for ETS. So the transcriptional activity of MMP-1 is increased. The presence of this insertion deals with incidence of some cancer types. We aimed to investigate insertion of guanin within the promoter region of MMP-1 gene in patients with overian cancers by using RLFP technique. We found a significantly higher difference in allelic frequencies at this polymorphic site between patients and controls. The frequency of heterozygotes and homozygotes for the 2G allele (2G/2G and 1G/2G) was significantly higher among women with ovarian cancers (82%) than that in individuals without cancer (73%; c2= 4.827; P=0.028), indicating that individuals who carry even one 2G allele are more susceptible to ovarian cancer than women with constitutional 1G/1G genotype.