Pelvik muayeneye gelen kadınların yaşadıkları anksiyete düzeyine destekleyici ebelik yaklaşımının etkisi
The effect of supporting midwifery approach to the degree of anxiety of women who came for pelvic examination
  1. Tez No: 196281
  2. Yazar: HİLAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Arastırma, pelvik muayeneye ilk kez gelen kadınlarda anksiyete düzeyini ve muayene öncesinde yapılacak destekleyici ebelik yaklasımının anksiyete düzeyine etkisini saptamak amacıyla kesitsel olarak yapılmıstır. Çalısma 100 kadında yapılmıstır. Veri toplama araçları olarak, kadınların tanıtıcı verileri ve jinekolojik muayeneye gelis nedenlerini saptamaya yönelik soruların yer aldıgı form, anksiyete düzeylerin saptamak amacıyla durumluk anksiyete ölçegi, sürekli anksiyete ölçegi formları kullanılmıstır. Çalısmaya alınan kadınlar arastırmacı tarafından karsılanmıs ve hazırlanan destekleyici ebelik yaklasımı basamakları uygulanmıstır (Ek II). Elde edilen veriler SPSS paket programında girilerek degerlendirilmistir. Verilerin degerlendirilmesinde ki-kare ve iki ortalama arasındaki farkların önemlilik testi kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, jinekolojik muayene sırasında kadınların yüksek düzeyde anksiyete yasadıkları saptanmıstır. Kadınlar muayene öncesinde, muayene sonrasına oranla daha fazla anksiyete yasamaktadırlar. Kadınların sürekli anksiyete puanları arasında fark olmadıgı belirlenmistir. Müdahale grubundaki kadınların, egitim durumları, yasları, pelvik muayene hakkında bilgilerinin olması, muayeneyi yapanın cinsiyetinin önemli olması ve çalısma gibi durumların durumluk anksiyete puanlarını etkilemedigi saptanmıstır. Arastırmada bu sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The study was sectionally done to determine the level of anxiety in women who firts came to pelvic examination and the effect of supporting midwifery approach to be done before the examination on the level of anxiety. The study was carried out on 100 women. As data gathering means, the form including questions to determine the data introducing women and the reasons why they came to gynecologic examination, conditional anxiety measure to determine the levels of anxiety, and permanent anxiety measure were used. The women in the study were met by the researcher and the steps of supporting midwifery approach prepared were carried out. ( Addition II.) The data gathered were evaluated by SPSS packet program. While evaluating the data, chi-scuare and the test of the importance of the differences between two averages. According to the results of the study, during gynecologic examination, it was determined that women had a high anxiety level. Before the examination, women have a higher level of anxiety than they have after the examination. It was determined that there is no difference between the permanent anxiety points of women. It was determined that conditions like the education levels of women in attendance group, presence of data about their pelvic examinations, the imporatnce of the sex of the person doing the examination, and working do not affect conditional anxiety points. In the study, some suggestions were made according to these results.