Helicobacter pylori (+) kronik aktif gastritli ve duodonal ülserli hastaların mide biyopsilerinde mast hücre yoğunluğu ve diğer hücrelerin morfolojik yapılarında meydana gelen değişikliklerin incelenmesi
The changes of the mast cell density and the morphology of other cell types in the liver of patients with helicobacter pylori chronic active gastritis and in patients with duodenal ulcer
  1. Tez No: 196282
  2. Yazar: HAYRETTİN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL KALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Gastroenteroloji, Biology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
H. pylori, midenin antrumunda, mukus altındaki epitel hücre yüzeyinde kolonize olarak kronik aktif gastrit ve duodenal ülser olusumundaki rolü iyi bilinmesine ragmen, savunma sistemini nasıl asabildikleri sorusunun sorusunun cevabı tam olarak anlasılamamıstır. Mast hücrelerin de inflamasyonun sürecinde rol aldıgı bilinmektedir. Bu nedenle, çalısmamızda Cumhuriyet Üniversitesi, Tıp fakültesi Arastırma Hastanesine basvuran antral gastritli olgularda H. pylori (+)'lik derecesi ile H. pylori (-) olgular arasında mast hücre yogunlugu arasındaki iliski arastırıldı. Elde edilen bulgular sonucunda; H. pylori (-) olgularla H.
Özet (Çeviri)
Although it is well understood that H. pylori causes chronic active gastritis and duodenal ulcer by colonizing beneath the mucosal layer in the antral region of the stomach, the question is still to be answered `how do they pass the immun system??. Mast cells are known to play role in the inflammation process. Therefore the present study was designed to find out the difference in the mast cell density between the H. pylori positive antral gastritis group and the H. pylori negative group.