Profesyonel ve amatör futbolcuların beslenme alışkanlıkları ve vücut bileşimleri
Nutrition habits and body compounds of professional and amateur football players
  1. Tez No: 196284
  2. Yazar: AYFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu arastırma profesyonel ve amatör futbolcuların beslenme alıskanlıkları ve vücut bilesimleri arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla planlanıp yürütülmüstür. Süper lig takımlarından Sivasspor'un 20 oyuncusu profesyonel, Cumhuriyet Üniversitesi futbol takımının 20 oyuncusu ise amatör grubu olusturmustur. Hazırlanan anket formu ile gerekli bilgiler toplanmıs futbolcuların agırlık, boy, bel, kalça, baldır çevreleri, beden kitle indeksi, vücut yag kitlesi, yagsız doku kitlesi, vücut yag oranı, toplam vücut suyu, kan basıncı ve nabız sayısı degerleri saptanmıstır. Elde edilen verilere göre profesyonel futbolcuların amatörlere göre daha sık antrenman yapmakta olup (p 0.05). Sonuç olarak profesyonel futbolcuların hem beslenme alıskanlıklarında hem de vücut bilesimlerinde olumlu farklılıklar olustugu ortaya çıkmıstır. Su anda tam yeterli olmasa da bilimsel destek aldıkları düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in order to determine the differences between professional and amateur football players with regard to dietary habits and the compositions of their bodies. 20 players of Sivasspor, a Super League team, constituted the professional group and 20 players of Cumhuriyet University football team constituted amateur group. Weight, height, perimeter of waist, hip and calf, bulk index of the body, fat mass of the body, nonfat tissue mass, fat rate of the body, sum of body liquid, blood pressure and pulse figures of the football players, whose required information was collected by means of the prepared interview form, were determined. The acquired data demonstrated that the professional football players do exercise more often than the amateurs (p 0.05). In conclusion, the study and the findings suggest that the professional football players have positive differences in both dietary habits and compositions of their bodies. It is thought that they are receiving scientific counseling and support even if it is not adequate now.