Rotasyonel hareketli preparasyon sistemi ile birlikte kullanılan üç farklı Ni-Ti esaslı kök kanal eğesinin preparasyonu sonrasında apikalden taşan sıvı, debris ve bakteri miktarının incelenmesi
The evaluation of apically extruded liquid, debris and bacteria after using three different Ni-Ti instruments with rotary preparation system
- Tez No: 196285
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. K. ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalısmamızda farklı preparasyon sistemlerinin apikalden tasırdıgı debris, sıvı ve bakteri miktarları karsılastırmalı olarak incelenmistir. lk olarak apikalden tasan debris ve sıvı miktarları incelenmistir. Bunun için 60 adet çekilmis tek köklü insan disi kullanılmıstır. Disler her biri 15 disten olusan 4 gruba ayrılmıstır. Bu gruplar; Grup 1. RaCe serisinin kullanıldıgı grup Grup 2. K3 serisinin kullanıldıgı grup Grup 3. Flexmaster serisinin kullanıldıgı grup Grup 4. Paslanmaz çelik kanal egelerinin kullanıldıgı grup Kök yüzeyinden mikro sızıntıyı önlemek ve kök yüzeyindeki düzensizlikleri ortadan kaldırmak ve standart apikal açıklık elde etmek için dislerin kökleri iki kat tırnak cilası ile kaplandı ve daha sonra 15 nolu K tipi ege ile apikalden 1 mm çıkılarak standart bir apikal açıklık elde edilmistir. Tasan sıvı ve debris miktarını incelemek için özel olarak hazırlanan cam siselere disler yerlestirilerek preparasyon yapılmıstır. Grup 1, 2 ve 3'te rotasyonel hareketli preparasyon sistemi kullanılırken, grup 4'te ise step back yöntemi kullanılmıstır. slemler sonrası apikalden tasan debris miktarı hassas terazide ölçülerek bulunurken, tasan sıvı miktarı ise insülin enjektöründe toplanarak belirlenmistir. Çalısmamızın ikinci asamasında apikalden tasan bakteri miktarı incelenmistir. Bunun için 70 adet çekilmis insan disi kullanılmıstır. Disler her biri 15 disten olusan 4 gruba ayrılmıs ve ek olarak 10 adet disten olusan bir kontrol grubu olusturulmustur. Grup 1. RaCe serisinin kullanıldıgı grup Grup 2. K3 serisinin kullanıldıgı grup Grup 3. Flexmaster serisinin kullanıldıgı grup Grup 4. Paslanmaz çelik kök kanal egelerinin kullanıldıgı grup Grup 5. Kontrol grubu Kök yüzeylerine iki kat tırnak cilası sürülerek lateral kanallardan mikro sızıntı önlenmistir. 15 nolu K tipi ege ile apikalden çıkılarak foramen apikalde standart bir açıklık elde edilmistir. Kanallar E. faecalis ile kontamine edilmistir. Grup1, 2, 3'te rotasyonel hareketli preparasyon sistemi kullanılırken, grup 4'te paslanmaz çelik enstrümanlar kullanılarak step back teknigi ile elle preparasyon yapılmıstır. Grup 5 kontrol grubu olarak belirlenmistir ve herhangi bir preparasyon yapılmamıstır. Sonuç olarak; tüm preparasyon tekniklerinde apikalden debris, sıvı ve bakteri tasması olmustur. En az sıvı tasması K3 serisinin kullanıldıgı grupta görülmüstür. Step back grubuyla K3 grubu arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmustur. Diger gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmustur. En fazla sıvı tasması ise K tipi paslanmaz çelik kanal egelerinin step back teknigi ile kullanıldıgı grupta meydana gelmistir. Apikalden en az debris tasması RaCe serisinin kullanıldıgı grupta görülürken, en fazla tasma ise K tipi paslanmaz çelik egelerlerin step back teknigi ile kullanıldıgı grupta görülmüstür. Tasan debris bakımından gruplar arası fark önemsiz bulunmustur. Apikalden tasan bakteri miktarları incelendiginde en fazla tasmanın K tipi paslanmaz çelik egelerin kullanıldıgı grupta oldugu görülmüstür. statistiksel olarak RaCe serisi ile step back grubu ve kontrol grubu arasındaki, K3 serisi ile step back grubu ve kontrol grubu arasındaki ve Flexmaster serisi ile kontrol grubu arasındaki fark önemli bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of debris, liquid and bacterial exudations that were the products of different preparation systems were investigated. Initially weight of debris and irrigant volume extruded apically were evaluated. Sixty extracted single rooted human teeth divided into 4 groups with 15 teeth in each: Group 1. Preparation with RaCe Group 2. Preparation with K3 Group 3. Preparation with Flexmaster Group 4. Preparation with stainless steel files Two layers of nail varnish were applied to the external surface of all roots in order to prevent microleakage through lateral canals or to eliminate other discontinuities in the cementum and to obtain standart opening a standart hole of 1 mm was created in the apical foramen using a size 15 K-file. During this procedure, only 1 mm of instrument was extruded. By this procedure, a standard size of foramen and apical patency was obtained. Specimens were placed in glass bottles to evaluate the excess debris and liquid amount that exudate from the apical. While in Group 1, 2, 3, nickel titanyum rotary preparation systems were used and in Group 4, a conventsional technique was used for preparation. Debris and liquid that extruded from the apical were measured. In the second part of the study the amount of bacteria extruded apically was investigated. Seventy extracted single-rooted human teeth were used for this part of the study. The teeth were divided into four experimental groups of 15 teeth in each and also control group of 10 teeth was assigned. Group 1. Preparation with RaCe Group 2. Preparation with K3 Group 3. Preparation with Flexmaster Group 4. Preparation with stainless steel files Group 5. Control group Two layers of nail varnish were applied to the external surface of all roots in order to prevent microleakage through lateral canals or to eliminate other discontinuities in the cementum other discontinuities in the cementum and to obtain standart opening a standart hole of 1 mm was created in the apical foramen using a size 15 K-file. Root canals were then contaminated with a suspension of Enterococcus faecalis and dried. During this procedure, only 1mm of instrument was extruded. In this way, a standard size of foramen and apical patency was achieved. In Group 1, 2, 3 nickel titanyum rotary preparation systems, in Group 4 a convensional technique were used and Group 5 no instrumentation was attempted. Bacteria extruded from the apical foramen during instrumentation were collected into vials. The microbiological samples from the vials were incubated in culture media for 15-18 h. Colonies of bacteria were counted and the results were given as number of colony-forming units. As a result; debris, liquid and bacteria were exudated from the apical in all preparation techniques. The least liquid was exudated in the K3 group. There was statistically significant difference between K3 and step back group. 72 Difference between other groups was not found to be statistically significant. The most apical liquid exudated was seen in the group that used K type stainless steel instruments with step back technique. The least debris was exudated in the RaCe group and the most apical debris exudated was seen in the group that used K type stainless steel instruments with step back technique. There was no significant difference as to the extruded debris between the all groups. The most apical bacteria extruded was seen in the group that used K type stainless steel instruments with step back technique. There was statistically significant difference between RaCe, control, step back group and K3, step back, control group and Flexmaster, step back group.