Doğum alanında çalışan hekim ve ebelerin doğum şekillerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation on the view of physicians and midwives who work at maternity hospitals related to the types of delivery
- Tez No: 196310
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, hastanelerin doğum servislerinde çalışan hekim ve ebelerin doğum şekillerine ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla Ekim 2006-Kasım 2006 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemine Malatya İl Merkezinde bulunan 11 hastanede doğum hizmeti veren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 36 hekim ve 84 ebe alınmıştır. Veriler çalışmaya katılan hekim ve ebelerin tanıtıcı özelliklerini belirlemeye yönelik soru formu (Ek-2) ve doğum alanında çalışan hekim ve ebelerin doğum şekillerine (vajinal-sezaryen) ilişkin görüşlerine yönelik soru formu (Ek-3) aracığı ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde; Khi-kare ve Fisher's Exact test kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; Araştırmaya katılan hekim ve ebelerin büyük çoğunluğu 40 yaşın altında, evli ve çocuk sahibidir. Her iki meslek gurubunun tamamına yakını kendi doğumlarını hastanede yapmıştır. Hekimlerin tamamı, ebelerin ise %48.7'si kendi doğumlarında sezaryeni deneyimlemişlerdir. Ebelerin %60.7'si, hekimlerin %41.7'si vajinal doğum yapılmasına engel bir durum olmaması durumunda elektif sezaryen doğumu seçmeyeceklerini belirtmişlerdir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This descritive study was conducted in 2006 October- 2006 Nowember among the physicians and midwifes who work in the delivery clinics of hospitals and it aimed to research the opinions of staff about delivery types. In the sample of this study 36 physicians and 84 midwifes in 11 hospitals in the City Center of Malatya province willingly participated in the study. Data concerning the features of physicians and midwifes were gathered through a physicians (Appendix-2) and their opinions about delivery type (vaginal or caesarean) were collected through another questionnaine (Appendix-3). Statistical analyses were done by Chi-square and Fisher?s Exact test. The results suggest that; majority of stuff invelved in the study are below the age of 40, married and have children. Both physicians and midwifes had their childbearing at hospitals. All physicians, and 48.7% of the midwifes had caesarean experience. 60.7% of the midwifes and 41.7% physicians stated that they would not rather have elective caesarean birth if not necessary (p>0.05).