10-14 yaş çocuklarda tenis becerisinin gelişimine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluating the factors which effect the development of tennis skill amonf 10 to 14 years old children.
- Tez No: 196312
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ELDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Beceri bir tür manipülatif verim olup organize edilmis koordineli hareketler dizisidir. Aynı zamanda edinilmeye çalısılan hareket amaca yönelik ve içinde bulunulan sartlarla uyumlu olmalıdır. Beceri, minimum enerji ve zaman harcayarak maksimum kesinlikte sonuçların önceden belirlenebilmesi yetenegidir. Beceri edinmede kondisyonel ve koordinatif özelliklerin etkisinin fazla oldugu bilinmektedir. Aynı zamanda daha önce edinilen becerilerin yeni bir beceriyi ögrenmede kolaylık sagladıgı da bilinmektedir. Bu çalısmanın amacı daha önce top ile ilgili sporlardan birini yapan gençlerle, spor yapmayan gençlerin tenis becerisi edinimine etki eden kondisyonel ve koordinatif faktörlerin incelenmesidir. Yapılan bu çalısmada lkögretim düzeyinde egitimine devam eden herhangi bir sebeple spor yapmasına engel olusturmayan ögrencilerden seçilen 2 grup alınmısdı. Her iki gruptaki ögrencilerin yas ve cinsiyet yönünden homojen olması saglanmısdır. Grup 1: Geçmiste top ile oynanan sporlardan birini yapmıs Milli Egitim Müdürlügü lkögretim Okulu ögrencilerinden (n=30) olusmustur. Bu bireylerde en az 2 yıl süresince haftada 3 gün baska bir spor bransında antrenman yapmıs olma kosulu aranmısdır. Grup 2 : Geçmiste spor yapmamıs 30 kisiden olusturuldu. Grupların sahip oldugu bazı özelliklerin sabitlestirilmesi yada bazı degiskenlerin izole edilmesi için; deneklerin yas cinsiyet, tekrar sayısı (tenis topuna vurma miktarı), egitim yöntemi, uygulama kosulları (gün, saat) bakımından benzer yapıda olmalarına özen gösterilmisdir. Deneklere 6 hafta boyunca haftada 2 gün 2'ser saat (10 ? 12 arası) tenis egitimi verildi. Her iki gruba da aynı egitim programı uygulanacak. Bireylerin hiç tenis egitimi almadan ilk ölçümleri alınacakdı. Daha sonra 3. hafta ve 6. hafta aynı ölçümler tekrarlandı. 1. ve 2. gruba 6 haftalık tenis egitimi verilmistir. Egitim süresince her iki gruba da öntest, ara-test ve son-test uygulanmıstır. Yapılan testler el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, esneklik, çabukluk, reaksiyon süresi, denge. Koordinasyon testi ve tenis beceri (Hewitt) testleridir. 1. ve 2. gruplar karsılastırıldıgında; 1, 2 ve 3. ölçümlerde görsel ve isitsel reaksiyon süresi, baskın ve çekinik el kavrama kuvveti, çeviklik, denge, % yag ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmazken 1.2.3. ölçümlerde durarak uzun atlama parametresinde 1.
Özet (Çeviri)
Skill,being kind of manipulative output,is a line with coordination mvements that is organized.At the same time the movement which is tried to be acquried should tend to the aim and be hamanious whit canditions existed in.Skill is an agabeylity that the conclusions can be defined before at maximum certainty,spencling minumum energy and time. It is known that effect of canditianal and coordinative properties is too much.At the same time,know that as well,skills which are acquired before,supply easiness in learing a new skill. The aim of this work,is to research of conditional of coordinative factor affecting the acqusition of tennis agabeylity of the youngs who have done one of the sports before related to the balls and who haven?t done them. In this experiment 2 groups which attend education in primary scholl,have no abstacle doing sports are chosen.T he students in each 2 groups are provicled to be homogeneous in the field of age and sexuality. GROUP 1: It contains the primary scholl students of national education ministry who di one of the sports that is played whit the ball.These students have to do exercises at another field of sports at least during two years and three time a week. GROUP 2: It contais 30 peoble who didn?t do sports in the past, it is given importance to simply same properties of groups or to be isdated and make similar in the Side of age sexuality, amount of repetition ( amount of hitting the tennis ball), the methods of education, the conditions of application ( day and hour) Students are given education during 6 weeks, 2 hours in 2 days in a week (between 10- 12) these 2 groups are educated by the same education programme the first scales of students are taken without taking tennis education then in 3 days three weeks and six weeks, the same scale is repeated The first and second groups are given tennis education that lasts 6 weeks. During this education primary test, middle test, final test are applied to these two groups. These applied test are strenght of hand clutch, stopping, long jump, flexibility, reactson time, balance, these are coordination tests and tennis agabeylity tests.