12-14 yaş arası tenisçi çocuklara uygulanan farklı metodlardaki crossfit antrenmanlarının, el göz koordinasyonu, kuvvet ve atletik performans parametreleri üzerine etkisi
The effects of crossfit training with different methods onhand-eye coordination strength and athletic performance parameters in 12-14 year-old tennis players
- Tez No: 968150
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12-14 yaş arası tenisçi çocuklara uygulanan farklı crossfit antrenman protokollerinin (Tabata ve Cindy) el-göz koordinasyonu, kuvvet ve atletik performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada özellikle çocuk yaş grubunun motorik gelişim sürecine uygun olarak seçilen yüksek yoğunluklu antrenman protokollerinin, seçilen parametrelere katkı sağlayıp sağlamadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmaya deney grubu olarak düzenli tenis antrenmanı yapan ve haftada dört gün aktif olarak çalışan 20 erkek tenisçi dahil edilmiştir. Kontrol grubunu ise düzenli olarak herhangi bir branşa katılım sağlamayan 10 erkek çocuk oluşturmuştur. 20 kişilik deney grubu ikiye ayrılarak sekiz hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere rutin tenis antrenmanlarına ilaveten 10 sporcu Tabata protokolünü, 10 sporcu ise Cindy protokolünü uygulamıştır. Veri toplama sürecinde araştırma öncesi (ön test) ve sekiz haftalık antrenman programı sonrası (son test) olmak üzere iki farklı zamanda el-göz koordinasyonu yıldız iki el koordinasyon testi ile, kuvvet parametreleri sırt-bacak kuvveti ve el kavrama ölçümleriyle, atletik performans ise Illinois çeviklik testi, 30 m sürat testi ve dikey sıçrama testleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilirken, grupların ön test-son test ölçümleri arasındaki farklılığın belirlenmesinde Paired T testi, gruplar arası karşılaştırmadaise değişim yüzdeliği kullanılmıştır. Ayrıca uygulanan müdahalenin büyüklüğünü ve etkisini ortaya koymak amacıyla etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Tabata grubunda tüm parametrelerde son test lehine anlamlı düzeyde fark görülürken, Cindy grubunda yıldız testi (sn) parametresi hariç tüm parametrelerde son test lehine anlamlı düzeyde fark görülmüştür. Yüzdelik gelişim ii oranları incelendiğinde ise özellikle Tabata protokolü uygulayan grubun daha yüksek gelişim gösterdiği tespit edilmiştir.Kontrol grubunda ise sürat, yıldız testi hata sayısı ve el pençe kuvveti parametrelerinde son test lehine anlamlı düzeyde gelişim gözlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, Tabata ve Cindy protokollerine dayalı crossfit antrenmanlarının 12-14 yaş arası tenisçi çocuklarda kuvvet, el göz koordinasyonu ve atletik performansparametrelerinin gelişimine olumlu katkılar sağladığı söylenebilir. Sonuç olarak, çeşitli crossfit temelli antrenmanların çocuk yaş gruplarında uygulanabilir, güvenli ve performansı artırıcı nitelikte olduğu görülmüştür. Tenis gibi çok yönlü motorik özellikleri gerektiren spor branşlarında bu tarz yöntemlerin antrenman çeşitliliği ve verimliliği sağlamak için alternatif yöntemler olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different crossfit training protocols (Tabata and Cindy) applied to 12-14 year-old tennis players on hand-eye coordination, strength, and athletic performance parameters. In this study, it was aimed to reveal whether high-intensity training protocols, specifically selected in accordance with the motor development process of the child age group, contribute to the selected parameters. The research included 20 male tennis players as the experimental group, who regularly practiced tennis and trained actively four days a week. The control group consisted of 10 boys who did not regularly participate in any sports. The 20-person experimental group was divided into two groups, and in addition to routine tennis training two days a week for eight weeks, 10 athletes applied the Tabata protocol, and 10 athletes applied the Cindy protocol. Data were collected at two different times: before the intervention (pre-test) and after the 8-week training program (post-test). Hand-eye coordination was measured using the star two-hand coordination test; strength parameters were assessed through back-leg strength and handgrip tests; and athletic performance was evaluated using the Illinois agility test, the 30 m sprint test, and the vertical jump test. Data were analyzed using SPSS 24.0. Paired sample t-tests were employed to determine differences between pretest and post-test measurements within groups, while percentage changes were reported for between-group comparisons. Effect size was also calculated to demonstrate the magnitude and impact of the interventions. According to the results of the research, while a significant difference was observed in iv favor of the post-test in all parameters in the Tabata group, a significant difference was observed in favor of the post-test in all parameters except the star test (sec) parameter in the Cindy group. When examining percentage improvements, the Tabata group displayed higher rates of development overall In the control group, a significant improvement was observed in the parameters of speed, star test error count and hand grip strength in favor of the post-test. In conclusion, crossfit training protocols based on Tabata and Cindy methods positively contributed to the development of strength, handeye coordination, and athletic performance parameters in 12-14 year-old tennis players. In conclusion, various crossfit-based training programs have been found to be applicable, safe, and performance-enhancing across children's age groups. In sports requiring multifaceted motor skills, such as tennis, these methods are recommended as alternative methods to ensure training variety and efficiency.