1990 sonrası Ankara apartman konutlarında mimari imaj arayışları: Çiğdem, Çukurambar ve Mustafa Kemal mahalleleri
Search for architectural image in apartment houses of Ankara after 90: Çiğdem, Çukurambar and Mustafa Kemal
- Tez No: 196385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Postmodern mimari anlayışın, dolayısıyla tüketim kültürünün birsonucu olarak, simgesellik, esnek form kullanımı, eklektik tarihselgöndermeler ve çoğu zaman `kitsch' olma durumunun konut yapılarındada kendini gösterdiği açıktır. Tüketim kültürünün başlıca dayanağı farklıolmak, fark edilmektir. Bu kültürün bir getirisi olarak mimar ve yapıüreticisi (müteahhit), satışa yönelik olarak, önerdikleri farklı formları,çeşitli malzeme ve renk kullanımıyla desteklemekte, `farklı' bir imajarayışına gitmektedirler. Ankara'da, 1990 sonrası apartmankonutlarında gözlenen çeşitlilik bu arayışın bir sonucudur. Çalışma,gecekondu sürecinden dönüşen üç bölgede, '90 sonrası yapılmış olanapartman konutlarının cephe hareketleri, cephe kaplama malzemeleri verenk kullanımlarını konu edinmiştir. Çiğdem, Çukurambar ve MustafaKemal mahallelerinde yapılan analiz çalışmalarında, farklı olmak adınayapılan arayışın bir sonucu olarak, çeşitlilik içinde uyum yerine kaosgözlenmiştir.Bilim Kodu : 607Anahtar Kelimeler : Tüketim kültürü, mimari imaj, Çiğdem, Çukurambar,Mustafa KemalSayfa Adedi : 144Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Aysu BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
Its certain that, as a result of postmodern architecture, on account ofconsumption culture, symbolization, flexible usage of form, eclectichistorical references and usually being `kitsch? also appears at housingenvironments. Main base of consumption culture is `to be noticed? and`to be different?. Aiming to sell of, this culture created a situation whicharchitect and constructer started searching for a different form for adifferent `image? by using alternative materials and colors. The varietyof appearance shown in apartment houses built after 1990?s at Ankarais a result of this search. The main subject of the research is toestablished facade movements, coating materials and color usage onapartment house facades in three districts previously been occupied bysquatters. According to the analysis made for Çiğdem, Çukurambar andMustafa Kemal settlements, as a result of the search for being different,a chaos observed in variety instead of unity.Science Code : 607Key Words : Consumption culture, architectural image, Çiğdem,Çukurambar, Mustafa KemalPage Number : 144Adviser : Assoc. Prof. Dr. Aysu BAŞKAYA