Mikroişlemci tabanlı faz kilitleme uygulaması
Application of microprocessor based phase locked
- Tez No: 196384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, klasik uyarlanabilir metotlardan yinelenen en küçük kareler metodukullanılarak şebekedeki faz kaymaları, ani gerilim sıçramaları, frekansdeğişimleri ve gerilim göçmeleri gibi durumlarda faz bilgisi elde edilerekşebekenin izlenmesi simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Simülasyon, yinelenen enküçük kareler metodunun unutma faktörü ile Kalman filtresi yaklaşımlarınagöre MATLAB ara yüz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu iki yaklaşımdakiunutma faktörünün ve R1 matrisinin norm değerinin hesaplama üzerindekietkileri farklı değerler için incelenmiştir. Frekans spektrumu analizi ile farklıdeğerler için karşılaştırmalar yapılmıştır.Bilim Kodu : 626.01.03Anahtar Kelimeler : Yinelenen en küçük kareler metodu, MATLAB GUI,Frekans spektrumuSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Hasan Hüseyin SAYAN
Özet (Çeviri)
In this thesis, observing of network such as situation of phase shifted ofnetwork, spike of voltage, changing of frequency and voltage collapse wassimulated using one of classical adaptive method. Simulation has been realizedaccording to recursive least square method of forgetting factor and approach ofKalman filter using MATLAB interface. Effect of calculate on forgetting factorof this two approach and norm value of R1 matrix was examined for differentvalues. Comparison of different values was done with analysis of frequencyspectrum.Science Code : 626.01.03Key Words : Recursive least square method, MATLAB GUI,Frequency spectrumPage Number : 90Adviser : Assist. Prof. Dr. Hasan Hüseyin SAYAN