Tek fazlı paralel aktif güç filtresi analizi ve tasarımı
Design and analysis of a single phase parallel active power filter
- Tez No: 196398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmada alternatif akım şebekesinde doğrusal olmayan yükler tarafındanüretilen harmonik akımlarının yok edilmesi ve güç çarpanının yükseltilmesiincelenmektedir. Bu araştırmada kullanılan doğrusal olmayan yük denetimsizbir doğrultucu tarafından beslenen paralel bir direnç ve kondansatördenoluşmaktadır. Akım harmoniklerini yok etmek için şebekeye bir bobinüzerinden bağlanan aktif güç filtresi ise tek-fazlı köprü bir evirgeçtir.Evirgeçteki anahtarların kontrolünde histeresis akım denetleyicisikullanılmaktadır. Benzetim sonuçları filtrenin, şebekeden çekilen harmonikakımlarını yok ettiğini göstermektedir.Bilim Kodu : 0916Anahtar Kelimeler : aktif güç filtresi, harmonik filtresi, akım harmoniği,güç çarpanıSayfa Adedi : 73Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
in this study the elimination of the current harmonics injected into the mains bythe nonlinear loads and the correction of the power factor are investigated. Thenonlinear load used in this research consists of a resistor parallel with acapacitor fed by an uncontrolled rectifier. The active power filter proposed inthis study is a single-phase bridge inverter connected to the AC mains throughan inductor. The hysteresis current controller is used to control the operation ofthe switches of the inverter. The simulation results show that the harmonics ofthe source current are eliminated by the filter. At the same time active powerfilter eliminates the transient state of the source current.Science Code : 0916Key Words : active power filter, harmonic filter, current harmonic,power factorPage Number : 73Adviser : Asst. Prof. Dr. Ires ISKENDER