SCADA sisteminin bina güvenliğinde uygulanması
The application of the SCADA system on the building security
  1. Tez No: 196402
  2. Yazar: CENGİZ İLTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, günümüz sistemlerinin, teknolojik gelişmeler karşısında yetersizkalan ve çeşitli sorunlar çıkaran yanları göz önüne alındığında, bir çok teknikalanda işleri kolaylaştıran bir sistem olan SCADA'nın bina otomasyonundakiuygulanışı incelenip, uygulamanın işlevselliği gösterilmiştir. Veri tabanlı kontrolve gözetleme sistemi olan SCADA'nın temel fonksiyonlarından yola çıkılarakbina otomasyonunun çeşitli açılardan SCADA sistemi ile ilişkisi incelenip, örnekbir uygulama projesi üzerinde belirlenen ihtiyaç alanlarında ( yangın alarmsitemi, hırsız alarm sistemi, kapalı devre televizyon sistemi ) sistemin uygulanışıaşamalar halinde gösterilmiştir.Bilim Kodu : 705Anahtar Kelimeler : SCADA, Yangın, Hırsız, CCTV, OtomasyonSayfa Adedi : 96Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. brahim ERTÜRK
Özet (Çeviri)
In this study, examining the SCADA system which eases technical issues inmany fields when considering the weakness of the current system which isinsufficient and causes many problems before the technological progress, in thisstudy, the application of the SCADA system which eases the technical issues inmany fields has keen alternatively examined and its functions have been shown,studying basic functions of the SCADA as a data-based and observing systemand examining the relations of the building automation with the SCADA systemin diffrent angles, the application of the system has been shown stage by stageon a sample application project determining on the fields needed ( fire and theftalarm and closed circuit systems)Science Code : 705Key Words : SCADA, Fire, Theft, CCTV, AutomationPage Number : 96Adviser : Asst.Prof.Dr. brahim ERTÜRK