Akıllı binalarda otomasyon
Automation in intelligent buildings
  1. Tez No: 268290
  2. Yazar: FAHRİ CEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çağımızdaki enerji kaynaklarının azalması ve bu bağlamda mevcut enerjinin korunumu ve etkin kullanılması zorunluluğunun bir sonucu olarak hızla artan teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanını etkilediği gibi, Akıllı Bina Sistemleri'nin gelişiminide büyük bir ölçüde etkilemektedir.Bu çalışmada, ? Bina Otomasyonu ? kavramı ayrıntılı olarak açıklanmış, Bina Otomasyon Sistemleri'nin tarihsel gelişimi, sistem ayrıntıları, özellikleri, avantajlarına ve tasarım konularına değinilmiştir.?Akıllı Bina? kavramından daha eski olan ?Bina Otomasyonu? kavramı açıklandıktan sonra, ? Akıllı Bina? kavramı küresel çerçevede ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, akıllı bina tanımları üzerinde durulmuş ve akıllı binaların tarihsel gelişimi ve akıllı bina sistemlerine değinilmiştir.Akıllı Bina Otomasyonu'nun büyük bir kısmını kaplayan, HVAC, aydınlatma ve yangın önleme ve alarm sistemlerini oluşturan elemanlar ve kontrol yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır.Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri'nde kullanılan saha ekipmanları, bu ekipmanların tipleri ve özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bununla birlikte, otomasyon sisteminin kontrolünde en üst yönetim seviyesinde kullanılan yazılımlar ve özellikleri açıklanmıştır. Tüm bu ekipman ve yazılımların haberleşmesini sağlayan haberleşme protokollerine değinilmiştir.Bu çalışmada ayrıca, tüm dünyada tanınmış ve bilinen akıllı binalar ve sistemlerinden bahsedilmiştir ve son olarak karışım havalı bir klima santralinin kontrolü uygulama örneği olarak verilmiştir.Anahtar kelimeler : bina otomasyonu, akıllı bina, HVAC, aydınlatma, yangın önleme ve alarm, sensör, servomotor, frekans invertörü, PLC, SCADA, açık haberleşme protokolleri
Özet (Çeviri)
As a result of the obligation of preservation and efficient use of available energy, and the diminishing current energy sources, the rapid growth of technological developments influence all areas of our lives. In relation with this, the developments of Intelligent Building Systems are also influenced.In this study, the terminology of ?Building Automation? is explained in details, the historical development of Building Automation Systems, system details, features, advantages, and design topic are considered.After the explanation of the terminology of ?Building Automation? which is former than the terminology of ?Intelligent Building?, this terminology is investigated in details within the global frame. Furthermore, the definitions of Intelligent Building, the historical development of Intelligent Building and Intelligent Building Systems are considered.The control methods and figures that build up the systems which make the huge part of Intelligent Building Automation such as HVAC, lighting, and fire protection, and alarm systems are mentioned in details.The field equipments, the equipment types, and features used in Intelligent Building Automation Systems are explained in details. Furthermore, the software, and features used in management level under the control of automation systems are widely mentioned. The communication protocols supporting the communication of all equipments and softwares.In addition, this study covers the well-known intelligent buildings and systems all over the world. Finally, an example of applied air handler with mixed air is given.Key words : building automation, intelligent building, HVAC, lighting, fire protection and alarm, sensor, actuator, frequency inverter, PLC, SCADA, open communication protocol.