Ege bölgesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait sahil gözetleme radarlarının yeniden yerleştirilmesi
Relocation of the Turkish Naval Forces shore surveillance radars in Aegean sea
- Tez No: 196407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Silahlı Kuvvetlerin en önemli görevi ülkenin güvenliğine yönelik mevcut vegelecekteki tehdidi caydıracak ve gerektiğinde bertaraf edecek bir askeri gücüelde bulundurmaktır. Silahlı Kuvvetlerin önemli bir parçası olan DenizKuvvetlerimiz de bu amaç doğrultusunda kıyılarımızda ve uluslararasıdenizlerde bayrağımızı dalgalandırarak caydırıcı ve aktif bir rol oynamaktadır.Deniz Kuvvetlerinin birinci önceliği; Ege Denizi, Kıbrıs ve Türk-Yunansorunudur. Ege Denizi ve adalarının hem siyasi hem de askeri açıdan kontrolaltında bulundurulması gerekmektedir. Bu maksatla yer seçimi ile ilgiliçalışmalar incelenmiş ve küme kaplama yöntemi kulllanılarak Ege kıyılarınasahil gözetleme radarları yerleştirilmeye çalışılmıştır. Ege kıyılarına gözetlemeradarlarının yerleştirilmesiyle ilgili 7 adet senaryo türetilmiş ve her senaryoLINGO 4.0 paket programı yardımıyla çözülmüştür. Elde edilen sonuçlaryorumlanmıştır.Bilim Kodu : 605.02.00Anahtar Kelimeler : Yer Seçimi Problemleri, Küme Kaplama, MaksimumKaplama Modelleri.Sayfa Adedi : 97Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Cevriye GENCER
Özet (Çeviri)
The most important role of the armed forces is to hold a military power which iscapable of deter and when needed remove any threat against the country. OurNavy Force, the most important in the armed forces, plays a big role in nationalsecurity in our coasts and in international waters. The Turkish Navy Force? sfirst priority; is the problem of the Aegean Sea, Cyprus and Turkish - Greekproblems. The islands and waters of the Aegean Sea must be kept in controlpolitically and millitary wise, because of this situation radars have been placedin the coasts of the Aegean Sea by the means of set covering. Seven differentscrarios have been derived about the placement of observation radars at theAegean Coasts, and each of them has been solved with using LINGO 4.0software package. Furthermore the obtained results were concluded.Scıence Code : 605.02.00Key Words : Location problems, set covering, maximum covering modelsPage Number : 97Manager : Assoc. Prof. Dr. Cevriye GENCER