Birinci Dünya Harbi'nde Ege ve Doğu Akdeniz'de hava harekâtı
Air operations in the Aegean and Eastern Mediterranean in the First World War
  1. Tez No: 950206
  2. Yazar: SEHERNAZ GÜVENBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 637
Özet
Bu tez çalışması, Birinci Dünya Harbi'nde Ege ve Doğu Akdeniz'de tarafların icra ettiği hava harekâtına odaklanmıştır. Bu bağlamda Enez'den Sina Yarımadasına kadar olan Osmanlı kıyılarının İngiliz ve Fransız deniz kuvvetleri tarafından abluka altına alınması sürecinde, Ege adalarında konuşlanan İtilaf hava filolarının harekâtına karşılık Türk-Alman tayyare bölüklerinin hava harekâtına ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çanakkale Muharebeleri ve tahliye sonrasındaki süreç ile İmroz baskını, İzmir'in hem İtilaf gemileri hem de tayyareleri tarafından bombalanması, Muğla ve Antalya havalisindeki İtilaf gemi bombardımanları ile Kıbrıs'a yapılan hava keşiflerine yer verilmiştir. Bu minvalde Ege ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinin hava harekât ve keşifleri, İtilaf Devletleri'nin faaliyetleri de dikkate alınarak bir bütün olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tarafların hava güçlerinin her iki kıyı bölgesinde yürüttükleri hava faaliyetlerinin Birinci Dünya Harbi'ne olan etkisi ve bu faaliyetlerden beklenen faydanın sağlanıp sağlanamadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hava saldırılarının psikolojik harekât ve taktik açılardan etkisi, her iki tarafın kullandığı teknolojinin muharebedeki avantajları, İzmir'e ve Çanakkale'ye yapılan hava saldırılarına karşı Osmanlı ordusunun savunma sistemi etkinliği hakkındaki sorulara da cevap bulunmak istenmiştir. Ayrıca İtilaf Devletleri'nin gerek Ege adaları ve gerekse Kıbrıs üzerinde kurduğu üslerin cephelere olan etkisi askeri yığınak, istihbarat, esir kampları gibi konulara değinilerek aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the aviation operations conducted by the involved factions in the Aegean and Eastern Mediterranean throughout the First World War. In this context, amidst the blockade of the Ottoman coasts stretching from Enez to the Sinai Peninsula by British and French naval forces, an attempt was made to illuminate the aerial operations conducted by Turkish-German aircraft companies in response to the maneuvers of the Entente air fleets stationed on the Aegean islands. The analysis encompasses the Çanakkale Battles, the post-evacuation period, the Gökçeada raid, the bombing of Izmir by Entente vessels and aircraft, the shelling of Muğla and Antalya airports by Entente ships, as well as the aerial reconnaissance conducted over Cyprus. The air operations and reconnaissance activities concerning the Aegean and Eastern Mediterranean coastlines were thoroughly assessed, taking into account the activities of the Entente States. This study aims to clarify the effects of aerial operations carried out by the air forces of the engaged parties in coastal areas during the First World War, and to evaluate whether the anticipated advantages of these activities were achieved. The aim was to address inquiries regarding the impact of air strikes on psychological operations and tactics, the technological advantages leveraged by both factions in warfare, and the effectiveness of the Ottoman army's defensive strategies against aerial raids on Izmir and Çanakkale. Furthermore, the influence exerted by the facilities constructed by the Entente States on the Aegean islands and Cyprus was explored through references to military escalation, intelligence operations, and the existence of prison camps.