Çin Halk Cumhuriyeti'nin ABD'nin küresel hegemonyasına meydan okumasında deniz gücünün rolü
The role of sea power in People Republic of China's challenge to USA's global hegemony
  1. Tez No: 516455
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma çağdaş dünya siyasetinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) ABD'nin küresel hegemonyasına nasıl meydan okuduğunu“Deniz Gücü”üzerinden incelemektedir. Böylece günümüzde ve yakın gelecekte uluslararası sistemde güç değişimini açıklamaya ve öngörmeye çalışmaktadır. Özellikle Uzakdoğu bölgesindeki güç değişimini“deniz hegemonyası”çerçevesinde analiz eden bu çalışma ÇHC'nin yükselen deniz gücüne odaklanmaktadır. Böylelikle küresel bir güç olma hedefi taşıdığı düşünülen ÇHC için“Neden Deniz Gücü”sorusuna yanıt vermektedir. ÇHC'nin neden deniz gücüne büyük önem verdiğini bu çalışma bölgesel ve küresel hegemonya tesisinin temeline deniz gücünü yerleştiren bir teorik çerçevede tartışır. Deniz gücünün gerek geçmişte, gerekse de günümüzde bölgesel ve küresel hegemonyanın temelini oluşturduğu varsayımından hareketle ÇHC'nin deniz kuvvetlerine yaptığı büyük yatırımları ABD ile küresel ve bölgesel hegemonya yarışının önemli bir parçası olarak görür. ÇHC'nin deniz gücüne ihtiyaç duymasının nedenlerini bu çalışma öncelikle tarihsel bir perspektifle ele almıştır. Geçmişte deniz gücüne yeterince önem vermemesi sonucunda Çin'in batılı güçlerin sömürge siyasetlerine denizden sürekli açık olduğunu göstermiştir. Sömürge geçmişinden dersler ve ödevler çıkaran ÇHC, günümüzde güçlü bir deniz kuvveti ve donanma oluşturma çabası içindedir. Yakın geçmişte hızlı bir iktisadi büyüme ve kalkınma hamlesi gerçekleştiren ÇHC deniz gücünü yalnızca savunma amaçlı değil, ofansif amaçlar için de kullanmaktadır. En azından şimdilik kendi bölgesinde bir deniz hegemonyası tesis ederek ABD'nin küresel ve bölgesel hegemonyasına karşı çıkmaktadır. Bu amaçla deniz kuvvetlerine büyük yatırımlar yaparak ABD'nin deniz gücüne erişmeye çalıştığı gibi, mevcut deniz gücüyle“Yeni Asya Kimliği”oluşturarak ve bölgesel sorunların çözümünde kendi tezlerini kabul ettirerek Uzakdoğu Asya'da ABD hegmonyasını kırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how People's Republic of China (PRC-China) challenges USA's global hegemony in contemporary world politics through a focus on“Sea Power”. By doing so it attempts to explain and for see power transition today and in the near future in the international system. The study analyses power transition especially in the Far East within the framework of“sea hegemony”by focusing on China's rising sea power. Thus, it answers“Why Sea Power”for China, which is supposed to harbour ambitions for being a global power. This study discusses why PRC attributes great importance to sea power within a theoretical framework which bases sea power under regional and even global hegemony. It conceives PRC's great investments in sea forces as an important part of its competition with the USA for a regional and global hegemony on the basis of the assumption that sea power underlies regional and global hegemony both in the past and at present. This study examines why China needs sea power primarily from a historical perspective. It has shown that China had always historically been vulnerable to western colonial excursions from the sea mainly because it had not developed a strong sea power. Taking lessons from its own colonial history, China attempts to build a strong navy and sea power today. Achieving a high growing economy and a rapid development in the recent past, PRC employs sea power not just for defensive but also for offensive purposes. For now, China challenges USA regional and global hegemony by developing a sea hegemony at least in its own region. For this purpose, it invests heavily in sea forces in order to catch up with USA sea power, just as it competes with USA hegemony in Far East Asia by attempting both to construct“A New Asian Identity”and to get its own solutions to regional questions accepted through sea power.