Yenice ormanları ve keltepe karayosunları
The Moss flora of yenice forests and keltepe
- Tez No: 196425
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRAY UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZETBilim Uzmanlı ı TeziYEN CE ORMANLARI VE KELTEPEKARAYOSUNLARI (= MUSCI) FLORASIMevlüt ALATAZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim DalıTez Danı manı: Yrd. Doç. Dr. Güray UYARubat 2006, 220 SayfaBu çalı mada, ara tırma alanı olarak seçilen; Yenice Ormanları ve Keltepe'den 492karayosunu örne i de erlendirilerek, 25 familya ve 71 cinse ait 143 takson tanımlanmı tır.imdiye kadar Türkiye Bryofit'leri üzerine yapılan çalı maların taranması sonucu;Plagiothecium denticulatum (Hedw.) Bruch, Schimp & W.Gümbel. var. obtusifolium(Turner) Moore. taksonunun Türkiye Bryofit Florası için ikinci kayıt oldu u belirlenmi tir.Ayrıca 14 takson da Henderson & Prentice (1969) tarafından benimsenen Türkiyekareleme sistemine göre A2 karesi için yeni kare kaydıdır.Bölgede içerdi i takson sayısı bakımından yüksek olan familyalar unlardır:Brachytheciaceae (27), Pottiaceae (19), Amblystegiaceae (11), Bryaceae (8), Hypnaceae(8), Orthotrichaceae (8), Dicranaceae (7), Grimmiaceae (7), Mniaceae (7) Fissidentaceae(6).iiiÖZET (devam ediyor)Çalı ma alanındaki bryofitlere ait ekolojik karakterler (pH, su gereksinimleri ve ı ıkihtiyaçları) ve da ılım tipleri DierÃen (2001)'e göre, ya am formlarına ait bilgiler iseMägdefrau (1982)'e göre de erlendirilmi tir.Anahtar kelimeler : Bryophyta, Karayosunu, Flora, Yenice Ormanları, Keltepe, Türkiye.: 401.03.04Bilim Koduiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisTHE MOSS FLORA OF YEN CE FORESTSAND KELTEPEMevlüt ALATAZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of BiologyThesis Advisor: Asst. Prof. Güray UYARFebruary 2006, 220 pagesIn this study, 143 taxa out of 492 specimens of mosses were identified from which waschosen study area the Yenice forests and Keltepe. These taxa belong to 25 families and 71genera of Bryophytes. As a result of checking out until recently studies were done onBryophytes flora in Turkey, Plagiothecium denticulatum (Hedw.) Bruch, Schimp &W.Gümbel. var. obtusifolium (Turner) Moore. is the second record for the BryophytesFlora of Turkey. In addition 14 taxa are new for the A2 grid-square adopted by Hendersonand Prentice (1969).The families which have the richest species with high taxon number are as follows:Brachytheciaceae (27), Pottiaceae (19), Amblystegiaceae (11), Bryaceae (8), Hypnaceae(8), Orthotrichaceae (8), Dicranaceae (7), Grimmiaceae (7), Mniaceae (7), Fissidentaceae(6).vABSTRACT (continued)The ecological characteristics (pH, water requirements, and necessity of light) and lifeforms distribution types using DierÃen (2001) and life forms of the bryophytes of the studyarea have been assessed according to Mägdefrau (1982).: Bryophyte, Moss, Flora, Yenice forests, Keltepe, Turkey.Key wordsScience Code : 401.03.04vi