Yapı sistemlerinde burulma düzensizliğini etkileyen parametrelerin incelenmesi
Investigation of the parameters effecting torsional irregularty of structural systems
- Tez No: 196426
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Burulma düzensizliği, herhangi bir kattaki en büyük göreli kat ötelenmesinin, ortalamagöreli kat ötelenmesine oranıolarak hesaplanan bir burulma düzensizliği katsayısıiletanımlanır. Bu çalışmada burulma düzensizliği katsayısınıetkileyen faktörler incelenmiştir.Bu amaçla, perde konumlarının değişimi ve kat adetlerinin parametrik olarak artırılmasıile50 adet model elde edilmiş, bunların deprem yükleri altında davranışlarıincelenmiştir.Bunun sonucunda, kat adetlerinin azalmasıyla burulma düzensizliği katsayısının arttığısaptanmıştır. Perdelerin, yapıağırlık merkezine yaklaştırılmalarıile yapıya etkiyenburulma momentlerinde büyük düşüşler olduğu gözlemlenmiştir. Burulma düzensizliğikatsayısının, yapıelemanlarında ek zorlanmalar oluşturacak olan burulma momentlerinindurumunu yansıtmadığıda önemli bir bulgudur.Anahtar Sözcükler : Düzensiz yapılar, burulma düzensizliği.
Özet (Çeviri)
Torsional irregularity is defined with torsional irregularity coefficient, which is computed asthe ratio of maximum and average relative displacements at an individual story. In this study,factors that effecting to torsional irregularity coefficient is investigated. For this search, withdifferent structural wall configurations and varied number of story, series of 50 walled andframed sample structures is prepared and investigated their behavior under earthquakeloading.It is concluded that, torsional irregularity coefficient is increase while the number of story isdecrease. Big decreases has been observed at effecting torsional moment to structure when thestructural walls are placed as close as to gravity center. It is important finding to, irregularitycoefficient is not show effecting of torsional moment which is bring additional forcing tomaterial of structure.Keywords : Irregular buildings, torsional irregularity.