Dalgacık tabanlı kod bölmeli çoklu erişim (KBÇE) sistemlerinin simülasyonu
Simulation of wavelet based code division multiple access (CDMA) systems
- Tez No: 196424
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziDALGACIK TABANLI KOD BÖLMELİ ÇOKLU ERİŞİM (KBÇE)SİSTEMLERİNİN SİMÜLASYONUBarış ŞAHİNZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüElektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ertan ÖZTÜRKŞubat 2006, 53 sayfaKod Bölmeli Çoklu Erişim (KBÇE) yeni nesil hücresel haberleşme sistemleri için en çokgelecek vaat eden çoklu erişim tekniğidir. KBÇE tabanlı iletişim sistemlerinde karşılaşılanen önemli sorun, hareketli kullanıcıların işaretleri arasındaki karışımdır. Artan karışımiletişim sisteminin performansını belirleyen Bit Hata Oranı'nı (BHO) arttırmakta,dolayısıyla da performans kötüleşmektedir. Kullanıcılar arası karışım KBÇE işaretlerininyayılım kodlarının her bir kıymığını şekillendiren kıymık şekillendiricilere de bağlıdır. Buçalışmada, dalgacık fonksiyonları ve alışıla gelmiş kıymık şekillendiricileri kullanılanKBÇE işaretlerinin iki farklı kanaldaki (eşzamanlı olmayan eklemeli beyaz Gaussgürültülü ve çok yollu Rayleigh sönümlü) BHO'ları simülasyonla hesaplanıpkarşılaştırılmıştır. Çalışmada, Tek Ölçek (TÖ) KBÇE ve Çoklu Ölçek (ÇÖ) KBÇE olmaküzere iki tür KBÇE sistemi kullanılmıştır. TÖ/KBÇE, kıymık şekillendiricinin tekölçeğinin kullanılmasıyla elde edilirken, ÇÖ/KBÇE sistemi, çoklu ölçekli kıymıkşekillendiricinin kullanılmasıyla elde edilir. Tek ölçek KBÇE sabit veri hızlı bir sistemdir.iiiÖZET (devam ediyor)Çok ölçekli KBÇE ise çoklu veri hızına sahiptir. Tek ölçekli durumda; optimum dalgacıkve alışıla gelmiş kıymık şekillendiriciler; yükseltilmiş kosinüs (YK), yarım sinüs (YS),dikdörtgen (Dik) ve üçüncü nesil hücresel sistemlerde kullanılan yükseltilmiş kosinüs-α(YK-α) dalga şekilleri karşılaştırılmıştır. Optimum dalgacık en iyi BHO performansınıvermiştir. Çoklu ölçekli (çoklu veri hızlı) durumda; Daubechies-8 (D8) dalgacığı ve YK-αdalga şekilleri karşılaştırılmıştır. D8, YK-α'ya göre tüm veri hızlarında daha iyi BHOperformansı vermiştir.Anahtar Sözcükler : Kod bölmeli çoklu erişim, dalgacık, bit hata oranıBilim Kodu : 609.02.06, 609.02.07iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisSIMULATION OF WAVELET BASED CODE DIVISION MULTIPLEACCESS(CDMA) SYSTEMSBarış ŞAHİNZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Electrical and Electronics EngineringThesis Advisor: Asst. Prof. Ertan ÖZTÜRKFebruary 2006, 53 pagesCode Division Multiple Access (CDMA) is the most promising multiple access techniquefor new cellular communication systems. The most important problem for communicationsystems based on CDMA is interference between signals of mobile users. Highinterference increases Bit Error Rate (BER) which determines performance ofcommunication system, thus the performance is reduced. Inter user interfrence depends onchip waveforms which shape every chip of users? spreading codes. In this work, the BERsof CDMA signals which use wavelet functions and classical chip waveforms as chipwaveform are compared over two different channels (asynchronous additive whiteGaussian noise channel and multipath Rayleigh fadding channel) by using simulations.Two kinds of CDMA system are used: Single Scale (SS) CDMA and Multi Scale (MS)CDMA. SS/CDMA is obtained by using a single scale chip waveforms and MS/CDMA isobtained by using the multi scales of chip waveform. SS/CDMA is a constant data ratesystem. MS/CDMA is a multi data rate system. For the single scale case; optimum waveletand classical chip waveforms such as raised cosine (RC), half sine (HS), rectangular (Rec)vABSTRACT (continued)and raised cosine-α (RC-α) waveforms are compared. Optimum wavelet gives the bestBER performance. For the multi scale case; Daubechies-8 (D8) wavelet and RC-αwaveforms are compared. D8 gives better BER performance than that of RC-α for all datarates.Keywords : Code division multiple access, wavelet, bit error rateScience Code : 609.02.06, 609.02.07vi