Samsun kenti kıyı dolgu alanının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi ve öneriler
Examination of Samsun city coastal landfill wıth respect to landscape architecture and recommendatıons
- Tez No: 196455
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSAMSUN KENTİ KIYI DOLGU ALANININ PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDANİRDELENMESİ VE ÖNERİLEREmine KARAÇUHA YILMAZAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Halim PERÇİNBu araştırma ile bir kıyı kenti olan Samsun'da 1990' dan bu yana etaplar halinde yapılan vehalen yapımına devam edilen deniz dolgu sahalarının kamu yararına kullanılabilirliğiaçısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın amacı genel olarak Samsun kentikıyılarındaki değişimi ile bugünkü durumunu ortaya koymaktır.İnsanoğlu yerleşim alanları kurmaya başladığı günden bugüne su kenarlarını tercih etmiştir.Su yaşama zenginlik katan bir araç olarak insanlar için ekonomik ve sosyal aktivitelerindeonlara olanaklar yaratmaktadır.Bu çalışmanın konusu olan Samsun kenti Karadeniz' in kıyısında kurulmuştur ve diğerKaradeniz' e kıyı kentlerin merkezinde bir konuma sahiptir. Aynı zamanda bu kıyının enbüyük kentidir. Geçmişte hatalı olan kullanımlar nedeniyle denizden koparılan kent kıyıboyunca dolgu alanları ile denize kavuşturulmak istenmektedir.Bu şekilde liman, istasyon gibi kullanımların kentin önünü kapatan kullanımı dışında kıyıyaulaşamayan kentlinin kıyıyı kullanması sağlanmaya çalışılmaktadır.Yapılan bu dolgu alanları genellikle rekreasyonel amaçla kullanılmaktadır. Ancak bir kısımdolgu üzerine geçmişte kamu yapıları yerleşmiştir. Son yıllarda dolgu alanlarında gelişenrekreasyonel nitelikli kullanımların kent halkına ne kadar hizmet edeceği, kıyıdan kopmuşolan kent yaşamını kıyıya ne kadar bağlayabileceği bu çalışma ile irdelenmiştir.2007, 113 sayfaAnahtar Kelimeler : Kıyı, Kıyı dolgu alanları, Samsun kenti, Doğupark, Batıpark
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisEXAMINATION OF SAMSUN CITY COASTAL LANDFILL WITH RESPECT TOLANDSCAPE ARCHITECTURE AND RECOMMENDATIONSEmine KARACUHA YILMAZAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureAdvisor: Prof. Dr. Halim PERCİNIn this research, coastal landfills which are being made in the coastal city of Samsun, in stagesbeginning from 1990 have been evaluated with respect to their usage for public interest. The purposeof the research is to shed light generally on the present situation of the changes in the coasts ofSamsun city. Beginning from the days of building up settlement areas, mankind has always preferredwaterfront. Water as a means of enriching the life creates possibilities for mankind in their economicaland social activities.Samsun city which is the subject of this research is located on the coast of Black Sea and has a centralposition when compared to the other cities on the coasts of this sea. At the same time, it is the biggestcity on these coasts. The city which was broken off from the sea as a result of the faulty usage is nowbeing brought together with the sea by means of landfills along the coast.In this way, efforts are being made to make it possible for the citizens to use the coast which cannot beaccessed except as its usage for the railway station. These landfills are generally used for recreationalpurposes. However, in the past, public buildings were constructed on some of the landfills. In thisstudy we are trying to examine the extent upto which the recent recreational usage on the landfills canserve the citizens and can join together the urban life and the coast which were broken apart.2007, 113 pagesKey Words : Coast, Coastal landfill area, Samsun city , Doğupark, Batıpark