Zaman pencereli araç rotalama problemi için bir karar destek sistemi
A decision support system for the vehicle routing problem with time windows
- Tez No: 196515
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ZAMAN PENCERELİ ARAÇ ROTALAMA PROBLEMİ İÇİN BİRKARAR DESTEK SİSTEMİ(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet Aydın TOKAYLIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2005ÖZETZaman pencereli araç rotalama problemi (ZPARP), merkez bir ana depodan,coğrafi olarak dağılmış müşterilerin (talep merkezlerinin) ihtiyaçlarınıbelirtilen zaman aralığı içinde karşılamak için en az araçlı ve en kısa mesafelirotaları bulmayı amaçlar. ZPARP, modelleme yapısı nedeniyle okul otobüsürotalama, gazete, posta dağıtımı, akaryakıt dağıtımı ve kentsel atık toplamave gibi gerçek hayat karar problemlerini çözmek için uygundur. Bu nedenle,ZPARP hakkında yapılmış bir çok çalışma vardır. ZPARP için bir karardestek sisteminin (KDS) oluşturulması, bu rota planlamalarının kolay ve gerçekzamanlı olarak yapılmasına imkan tanıyacaktır. Bu amaçla bu çalışmada,ZPARP çözüm algoritmalarını kullanan bir KDS ilk olarak tasarlanmış,uygulaması anlatılmış ve mimari yapısı sunulmuştur.Bilim Kodu : 919Anahtar Kelimeler : Zaman Pencereli Araç Rotalama Problemi, Karar DestekSistemleri, Karınca Kolonisi AlgoritmasıSayfa Adedi : 129Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
A DECISION SUPPORT SYSTEM FOR THE VEHICLE ROUTINGPROBLEM WITH TIME WINDOWS(M.Sc. Thesis)Mehmet Aydın TOKAYLIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2005ABSTRACTVehicle routing problem with time windows (VRPTW), aims to design routesusing possible minimum number of vehicles and possible shortest total distancefrom one main depot to a set of geographically scattered customers (demandpoints). Because of its modeling structure, VRPTW is suitable to solve reallife decision problems, such as school bus routing, mail, newspaper delivery,fuel oil delivery and municipal waste collection. For this reason, there are alot of research in the literature. Designing a decision support system (DSS) forVRPTW enables planning of routes in an easy way and in real time conditions.For this purpose, in this research a first DSS which uses VRPTW solvingalgorithms is designed, its implementation is explained and its architecture ispresented.Science Code : 919Key Words : Vehicle Routing Problem with Time Windows, Decision SupportSystems, Ant Colony OptimizationPage Number : 129Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL