Ağaç burulma numuneleri kullanılarak transvers izotrop kompozitlerin kayma modüllerinin koordinat bağımlı fonksiyonel ifadelerinin deneysel tayini
Coordinate dependent experimental determination of shear modules for transversly isotropic composites by using wood torsion specimens
- Tez No: 196514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tez çalı masında, malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan anatestlerden biri olan burulma deneyleri yapılmı tır. Deneyler iki ana test grubundanolu maktadır. Numuneler daire kesitli olup, içi dolu ve içi bo altılmı kalın tüpeklindedirler. lk grup deneyler ile transvers izotrop fiber kompozit malzeme olarakdikkate alınan a aç numunelerin ortalama kayma modül (G) de erleri Ï - γgrafiklerinden elde edilmi tir. kinci grup deneyler geyçli olarak yapılmı tır. AMR veTDG adlı iki datalogger'ın kullanılması ile r, θ ve z koordinatlarına göre G de i imleritayin edilmeye çalı ılmı tır. Bunun için r, θ ve z koordinat eksenleri boyunca fiberyönü olarak 00 ve buna 450 de belirlenen do rultular kullanılmı tır. Belirli koordinatnoktalarına yapı tırılan geyçlerden alınan kaymaya ait birim deformasyon datasıÏ-γ grafi i çizilmi tir. r, θ, zkullanılmı tır. Her yapı tırılan geyç için birdo rultularında kayma modülü de i imleri parabolik ve üstel denklemlerletanımlanmı lardır. Böylece kayma modülü fonksiyonları f 1 = G (r ) , f 2 = G (θ ) vef 3 = G ( z ) görülmü tür.Bilim Kodu : 914Anahtar Kelimeler :Burulma Deneyi, Kayma Modülü, A aç Numune, FiberKompozitSayfa Adedi : 246Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ezgi GÜNAY
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the torsion experiments in which the main experiments tests inorder to declare the mechanical elastic constants were done. The experiments weregenerated into two test groups. Experimental speciments have the circular crosssectional areas in which they are in the from of solid and thick tubular shapes. By thefirst group of experiments and considering that the wood specimens and assumed to betransversely izotropic fiber composite material, the average shear modulus data (G)were obtained from the Ï - γ graphics. The experiments were done into two parts thehelp of as, with gauges and without gauges. In the second group of experiments; withthe help of two dataloggers AMR and TDG, the variations of G were tried to bedetermined with respect to r, θ, and z coordinates. In order to do this, through the r, θ,and z coordinate axes, the directions of fibers at 00 and 450 angles to it are used. Theunit deformation information belonging to the shear deformation data were obtainedfrom the gauges which are attached to the definite coordinate points from each gauge,Ï - γ graphics is plotted. The variations of shear modulus along the r, θ, and zdirections were defined in terms of parabolic and exponential equations. By this way,shear modulus functions f 1 = G (r ) , f 2 = G (θ ) and f 3 = G ( z ) were seen.Science Code : 914Key Words : Torsion experiment, Shear Modulus, Wood specimen, Fiber compositePage Number : 246Adviser : Asst. Prof. Dr. Ezgi GÜNAY