Sanal şehir parametrelerinin otomatik belirlenmesi için bir sistem geliştirilmesi
Development of a system to determine parameteres of virtual cities automaticly
  1. Tez No: 196524
  2. Yazar: AYŞE OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Simülasyon sistemleri bilgisayarla oluşturulan üç boyutlu sanal gerçeklikortamlarıdır ve fiziksel ortamların olası risklerini ortadan kaldırmak için dekullanılmaktadırlar. Lisp, yapay zeka uygulamaları ile ilgili karmaşıkkavramları temsil etmek için tasarlanmış bir bilgisayar dilidir. Buçalışmada ileride trafik eğitim platformu olarak kullanılacak bir simülasyonsistemi için Lisp programlama dili ve New York şehir planlama modelikullanılarak sanal şehirler üretilmektedir. Sanal şehirler üretilirkenkanunlarla belirlenmiş şehir planlama standartlarına uyulmuştur. Sanal birşehre ait nüfus ve yüzölçümü değerleri girildiğinde şehre ait detaylarüretilmekte ve bu detayların şehir içindeki yerleşimleri yapılmaktadır.Bilim Kodu : 702Anahtar Kelimeler : Sanal şehirler, Lisp dili, şehir planlamaSayfa Adedi : 64Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
Simulation systems are virtual reality environments that are build on thecomputers and used to abate risks of physical environments. Lisp is aprogramming language designed to represent the complex concepts of artificialintelligence applications. In this study virtual cities are build using Lispprogramming language on the basis of New York city model for a simulationsystem that will be used as a traffic training platform. To build virtual cities, thestandards of civil engineering rules are adopted. The population and parcelinformation about the virtual city are input and the details of the virtual city areproduced than these details are used to generate the city.Science Code : 702Key Words : Virtual cities, Lisp language, city planningPage Number : 64Adviser : Assoc. Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU