Üniform sıcaklık dağılımı basınç etkisinde dönen fonksiyonel derecelendirilmiş şaft için gerilme analizi
Stress analysis for a functionally graded material shaft under the uniform temperature and the effect of pressure
  1. Tez No: 196523
  2. Yazar: NİHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada üniform sıcaklık ve basınç altında, sabit bir hızla dönen FGMşaftta üzerinde oluşan gerilme bileşenleri, genlemeler ve radyal deplasman;denge denklemi, uygunluk denklemi ve Hooke Kanunu denklemlerikullanılarak, yarı analitik yarı nümerik olarak çözülmüştür. Bu çözümde,malzeme özeliklerinin dağılımı yarıçapa bağlı olarak, eksponesiyel fonksiyonlarile ifade edilmiştir. Şaft malzemesini oluşturan iki farklı malzemeninözelliklerine ve karışım oranlarına bağlı olarak değişim gösteren elastikmodülüs, ısıl genleşme katsayısı ve özgül ağırlığın gerilme bileşenleri, genlemeve radyal deplasman üzerindeki etkileri incelenmiştir.Bilim Kodu : 944Anahtar Kelimeler : Elastisite, FGM malzeme, Gerilme analizi, ŞaftSayfa Adedi : 75Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
In this study, stresses, strains and radial displacement taking place on a FGMshaft rotating with a constant speed under the uniform temperature and theeffect of pressure are solved using equilibrium equation, compatibility equationand Hooke equations as semi analytically and semi numerically. In this paper,the distribution of material properties are expressed with exponential functionsdepending on radius. While homogeneous part of the differential equationyielding the solution can be solved analytically, on the other side particularsolution is evaluated numerically due to the integrations required by thesolution. The effects of the elastic modulus, thermal expansion coefficient andspecific weight distributions on the stress, strain and radial displacement in theshaft are studied.Science Code : 944Key Words : Elasticity, FGM Material, Stress analysis, Rotating shaftPage Number : 75Adviser : Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ